ZAMYŠLENÍ NA ZÁVĚR ROKU (postřehy běžeckého trenéra)

Všichni nám na konci roku radí, abychom jej zhodnotili, vzali si z něho nějaké ponaučení, a podle výsledku naplánovali rok nastávající. Známá poučka hlavně lidí s analytickým myšlením. Určitě je na tom kus pravdy. Na druhou stranu, nikdy se nepovede vše, co si naplánujete. Takže do nového roku toho můžete spoustu přenést. A většina z vás se tím řídí. 

Co se k tomu postavit jinak. Udělat za starým rokem důraznou tečku či tlustou čáru a začít další rok úplně od začátku. Najít novou výzvu, novou motivaci, novou chuť se dále běžecky rozvíjet. Zahodit to, co se nepovedlo a stavět na věcech, které se povedly a jsou pro váš běžecký život důležité nebo potřebné. Nežít z minulosti, ale zajímat se o přítomnost či spíše buducnost, abych to zjednodušil. Určitě vám nikdo nevezme, že jste si zaběhli krásný osobák na vaší oblíbené trati nebo vyhráli či stáli na bedně na významném závodě. Ale to všechno bylo, je potřeba přemýšlet, co bude. 

Sám takto přemýšlím již několik let, jinak bych nemohl vůbec existovat. Co fungovalo před pěti lety, nyní funguje jinak a člověk se musí přizpůsobit. Hledám nové výzvy, jak se posunout dál a vám přitom pomoci při tréninku. Snažím se ještě více zkvalitnit společné tréninky, abyste neustrnuli na jednom bodě a tréninky se nestaly stále opakujícím se seriálem. Vše je pro mě velká výzva a zároveň obrovská odpovědnost. Mnozí z vás, co mé společné tréninky navštěvují, takový postup vyžadují, aniž by si to uvědomili. Nic špatného, ale spíše nutného, co mě posouvá dál. Jednoduché to není, ale když něco děláte rádi a máte k tomu báječné lidi, jde to vlastně samo. Proto si vždy na konci roku řeknu, to už tu bylo, teď musíš běžcům dát nový impuls. A věřte, že se vždy najde něco, co vymyslím a vás posune dál. Něco, co bude na konci následujícího roku mít opět viditelné výsledky. U všech svých skupin, co trénuji, je posun vidět a vidí ho i sami dotyční. Moje radost je pak dvojnásobná, když ji sdílí ti, kterých se to osobně týká.  

Zkuste se takto zamyslet i vy, když bilancujete končící rok. Minulost již nezměníte, ale svoji budoucnost ano. Výzev pro další rok najdete vždy mnoho. Běh je totiž neomezená studnice možností. Jen je potřeba nebýt líný a přemýšlet. Za pokus to stojí, co říkáte? 

Hezký a pohodový zbytek roku ve společnosti běhu a skvělé party 😊. 

Jirka, běžecký trenér TEMPO MAKERS