ÚTERNÍ DOBRÝ KAFE S JIRKOU (6.12.2022)

V PROSINCI JE DOBRÉ ZAČÍT PŘÍPRAVU NA DALŠÍ ROK, ALE…

Milí příznivci TEMPO MAKERS 🙂

Prosinec… předvánoční doba, advent, počátek zimního slunovratu a pro mnohé důvod, proč si po namáhavém ročním snažení, odpočinout. Celkem logické. Pro běžce je to ale nejvhodnější období, kdy začít hrubou přípravu na jarní závody startující zhruba na přelomu března a dubna.

Mnozí atleti mluví o období běhání objemů. Prostě naběhat co největší objem kilometrů. Také jsem tak dříve uvažoval, ale postupem času zjistil, že je potřeba objem snížit a věnovat se i jiným druhům tréninku hned od začátku přípravy. Tím se vyhnete běžeckému stereotypu a běhání, respektive příprava vás bude více bavit. Prosinec by měl být ale malým rozjezdem před tou hlavní zátěží, která by měla přijít po Novém roce. Pokud jste v listopadu odpočívali (nejsem si ale jistý, zda to každý udělal), není dobré začít velmi dlouhými běhy, ale držet se pravidla týdenního zvyšování kilometráže a maximálně 10 %.

V prosinci je dobré nastartovat organismus postupně, poněvadž na konci měsíce nás čekají vánoční svátky, oslavy konce roku a příchodu toho nového. Právě zde by mělo přijít jisté uklidnění v přípravě. V tomto čase doporučuji se maximálně věnovat rodině či svým nejbližším a odměnit je za čas, který věnujete svému koníčku a ne právě jim. Věřte, že v tomto čase vám žádné kilometry neutečou. Výstřelky typu běhání na Štědrý den o půlnoci či v jinou nevhodnou hodinu, beru jako zviditelnění se na nepravém místě a správní běžci tohle nedělají.

Rok utekl jako voda a jsme zase o rok starší. Jiné už to nebude a nic na tom nezměníme. Zvláště ti, co brzy dosáhnou padesátky a více let, by měli nad svým běháním více přemýšlet. Ne o tom, že by skončili, ale aby lépe zvážili hlavně četnost běhání a tréninků. Doporučuji zvolit kvalitnější běh či trénink (žádná přehnaná kvantita) a více odpočinku. Nemusíte přece běhat šest nebo sedm dnů v týdnu, ale klidně postačí čtyři plus jeden den si dát jinou pohybovou aktivitu, které pomůže ulevit kloubům, když už chcete za každou cenu sportovat.

A až budete vy starší plánovat závody, dobře si rozmyslete, zda je vhodné si naplánovat těžký trailový závod v horách bez speciální přípravy. A to jen proto, že máte mezi dvěma závody volno a potřebujete závodit, poněvadž i ostatní také závodí a vy přece nemůžete zůstat pozadu. Následky mohou přijít brzy. Každý rok navíc je hodně znát, což mohu potvrdit sám na sobě. Takže méně závodů a více regenerace je žádoucí a nutné. Uvidíte, že si jednotlivé závody více vychutnáte a užijete.

Všechny tyto mé rady a doporučení patří k prosinci při zahájení přípravy na příští rok. Nechci nikomu brát jeho ideály, cíle a myšlenky. Jen jsem vyslovil své názory, za kterými si stojím a mnohé si i ověřil v praxi. Podotýkám, nikomu své názory nevnucuji… ale o tom podrobněji za týden.

Užívejte si bezstarostné běhání v předvánoční době a věnujte čas těm, které v průběhu roku svým běháním hodně šidíte. Zaslouží si to jako nikdo jiný. A běhejte s rozvahou, váš čas teprve přijde. Krásný adventní čas.

Jirka Mašek TEMPO MAKERS