ÚTERNÍ DOBRÝ KAFE S JIRKOU (22.11.2022)

CHVÁLA MALÝM ZÁVODŮM

Milí příznivci TEMPO MAKERS 🙂

Na tohle téma jsem psal velmi obsáhlý příspěvek již roce 2020, kdy zrovna probíhalo první koronavirové období a závody nebylo možné organizovat či jen dle striktních pravidel. V té době lidé dávali přednost malým závodům a báječně si to užívali. Měli radost, že vůbec mohou závodit a porovnat si výkonnost s ostatními běžci, ať už kamarády nebo s klasickými soupeři. Koronavirové období jsme nějak zvládli a hned na to se rozjely zase ty velké závody a těm malým začali běžci a běžkyně dávat postupně vale. Škoda, přeškoda!

Ve čtvrtek 17.listopadu jsem zúčastnil jednoho malého závodu dvacet kilometrů od Plzně a myšlenka, napsat zase něco na téma „malé závody“, mě napadla prakticky okamžitě, ještě než vůbec závod začal. Důvod je prostý. Krásná trať, výborná organizace, skvělí pořadatelé, úžasné ceny, báječné zázemí s možností velké nabídky občerstvení… prostě vše. Navíc oslavit státní svátek pohybem je to nejlepší, co člověk může udělat. Alespoň jako běžec jsem o tom přesvědčen. Jediné, co chybělo, je mnohem větší počet startujících, než co bylo na startu ve čtvrtek.

Stále tvrdím, že připravit malý závod je stejně náročné jako ten velký. Musíte zajistit vše tak, aby to fungovalo a nenastal žádný problém. A pokud nějaký problém nastane, vyřešit ho operativně. Práce dobrovolníků, kteří za odměnu slyší jen slůvko „děkuji moc“, by měla být oceněna tou nejvyšší možnou účastí. Tím vyjádříte to nejlepší poděkování, jaké se může pořadatelům dostat.

Jako pořadatel malých závodů mám s tím velké zkušenosti a mohu říct, že občas po závodě s malou účastí si pokládám otázku, proč to vůbec dělám? Mám to zapotřebí, když se poté ještě na mě nahrne kritika, že někdo smazal značení trati, že trať byla nerovná, že nemáte ze závodu fotku, a tak bych mohl pokračovat. Jenže, když to děláte s láskou a máte radost, že přijde občas i ta hrstka běžců, která si závod báječně žije a když nic, tak vám alespoň poděkuje a vy máte hned jasno, že do toho jdete znova. A tohle říkám i po tom čtvrtečním závodě. Úsilí pořadatelů bylo vzorové a za rok přijdu zas.

Nebudu rozebírat, v čem jsou velké závody lepší, poněvadž na tom nic nezměním. Co ale mohu změnit, je připravit malý závod poctivě a dobře, aby ti, co přijdou byli spokojeni. Klasičtí běžci nepotřebují žádný komfort, ale dokáží ocenit, když někdo dobře připraví závod. Někdy si říkám, k čemu jsou všechny ty stánky se službami na velkých závodech, které mnohdy s běháním ani nesouvisejí. Běžec potřebuje vlastně jen tři základní věci – vyzvednout si startovní číslo, užít si závod na trati a po doběhu se napít a najíst. Potřebujete snad něco více? Myslím, že více není třeba.

Přemýšlejte, když zrovna dumáte, na jaký závod se vydat. Ty malé mají velké kouzlo v tom, že za málo peněz získáte hodně muziky, jak se lidově říká. Netvrdím, že ty velké závody vám nedají skvělý servis, naopak. Jen si myslím, že krása závodu není v jeho velikosti, ale v přípravě závodu s láskou k běhu a pohybu vůbec a ne mít na zřeteli jen finanční výsledek. Čtvrteční závod byl právě z kategorie závodů dělaných pro radost těm, co se postaví na start. Tomu fandím a tyto závody rád podpořím.

Dokážete naplnit v sobotu 26.listopadu 2022 jeden takový „malý“ charitativní závod na podporu dětí z CENTRUM HÁJEK?

Jirka Mašek TEMPO MAKERS