ÚTERNÍ DOBRÝ KAFE S JIRKOU (15.11.2022)

CESTA K VYŠŠÍ VÝKONNOSTI SE JMENUJE TECHNIKA BĚHU

Milí příznivci TEMPO MAKERS 🙂

V dnešním krátkém zamyšlení bych se chtěl věnovat dvěma tématům, které s sebou úzce souvisí. Posilování běžců a užívání běžeckých aplikací mezi hobíky. Impulsem k sepsání těchto řádek mi byl jednak pohled na prováděná cvičení na mnou vedených trénincích a zároveň i názory zkušených trenérů, se kterými se ztotožňuji a ve své praxi je i využívám.

Mnozí běžci, a nejsou to jen začátečníci, ale i ti pokročilejší, zanedbávají posilování. Nemyslím tím trávit hodiny na posilovacích strojích, ale takové to přirozené posilování nohou a středu těla. Častokrát do tréninku zařazuji cvičení rozvíjející dynamiku a výbušnost a překvapuje mě, jak i rychlí běžci nemají odpovídající sílu v nohách při odrazu. Osobně mě samotného to velmi překvapuje. Například těm, co připravuji tréninkový plán, takové posilování do plánu vkládám alespoň jednou týdně, hlavně v přípravném období. Ano, každé posilování bolí a co bolí, je nepopulární, tudíž to neradi děláme, respektive se tomu vyhýbáme. To je ovšem velká chyba.

Nastávající období – prosinec, leden – jsou ideální měsíce, kdy je dobré se na posilování zaměřit. Zkušený trenér nemusí používat ty klasické fitness stroje, ale stačí mu k tomu malý stupínek, medicinbal, nízké překážky, schody a někdy i spoluběžec, který poslouží jako cvičební pomůcka. Posilování se dá dělat i zábavně s vysokým efektem. Takže běžci a běžkyně hurá do toho!

A nyní trochu k těm aplikacím či sporttesterům. Všechny běžecké aplikace jsou dnes hodně nadhodnocené a my vše zbytečně moc prožíváme. Vím, že je to téma, které často zmiňuji, přesto stále nacházím na tuto tématiku hodně zajímavé názory a můj pohled se vždy rozšíří o nové poznatky. Jde hlavně o fakt, že mnozí řeší všechny ty data, které aplikace podporují (kadence, VO2 max., atd.) a zapomínají, že pro běh jsou důležitější atributy. Totiž důraz na posilování a zvláště na správnou techniku běhu, která tě posune víc než zlepšení věčně omílaného VO2 max. Ano, zlepšení techniky běhu bude nakonec znamenat větší výkonnostní posun či jak se dnes s oblibou říká progres!

Aplikace mají nesporně svůj význam, s tím nelze polemizovat. Nechme však ten odbornější pohled pro vrcholové běžce. Když už chcete něco sledovat, úplně postačí třeba vývoj tepové frekvence, která do jisté míry věrohodně ukazuje naši výkonnost. Ostatní data bych vůbec neřešil. Osobně si myslím, že rozebírat všechna ta čísla nám berou radost z bezprostředního pocitu po doběhu. Je přece lepší se soustředit na výsledný pocit, zda byl nebo nebyl dobrý. To více reflektuje běžcův stav než data z aplikace. Kroutíme hlavou, že jsme neběželi podle představ, respektive co nám aplikace ukázala a utíká nám ten bezprostřední a nejhezčí prožitek, co může běh nabídnout.

Dobrý pocit spojený s příjemnými emocemi při běhu i po doběhu je pro běžce přece to nejdůležitější, nemyslíte?

Jirka Mašek TEMPO MAKERS