ÚTERNÍ DOBRÝ KAFE S JIRKOU (1.11.2022)

ČEKÁ NÁS TĚŽKÁ DOBA, ALE ZÁROVEŇ I VELKÁ VÝZVA

Milí příznivci TEMPO MAKERS 🙂

„Tak nám opět přehodili čas“, povídá paní Müllerová Švejkovi. Použil jsem tuto parafrázi z Haškova románu o Dobrém vojáku Švejkovi, abych se více přiblížil problémům současnosti. Předně musím dodat, že nejsem a nikdy nebudu příznivcem střídání letního a zimního času. Myslím, že podobnými opatřeními jdeme proti samotné přírodě, která má své letité zákonitosti a člověk je svým zásahem ničí. Nelze se poté divit, že nám to příroda vrací a ne zrovna v přívětivé formě.

Při dnešních cenách energií mě napadá otázka, jak na tuto skutečnost doplatí „amatérští a hobby sportovci“. A nyní mám na mysli hlavně ty sporty, co pro svoji činnost potřebují střechu nad hlavou a navíc i světlo a teplo. Co se týče ryze zimních sportů jako hokej či krasobruslení, tam je zase potřeba chladu, ale uměle vyrobeného. Minulé dva roky velmi ovlivnil covid, letos to vypadá, že drahé energie. Nutno si přiznat, že opět na to doplatí hlavně děti. Brzká tma, uzavřená školní atletická hřiště (od 1.11. do 31.3.), omezený provoz tělocvičen, a tak bych mohl pokračovat. Co s tím?

Děti si zaslouží příležitost mít kde sportovat. Jestli chceme udržet zdravý národ, musí být naší povinností je vychovávat ke sportu. Jen zdravá a sebevědomá populace dokáže čelit problémům dnešní doby.

V pátek jsme oslavili již 104. výročí vzniku samostatné Československé republiky samozřejmě pohybem, respektive Sokolským během Republiky. U nás v Plzni se postavila na start bezmála osmdesátka běžců a běžkyň a zhruba pětadvacítka dětí. Lepší by bylo, kdyby ten poměr byl opačný nebo alespoň účast dětí se co nejvíce přiblížila účasti dospělých. Běh je výtečná pohybová aktivita nepotřebující speciální vybavení jen dobré boty. Rodiče, nebuďte lhostejní ke zdraví svých dětí svých dětí, respektive pohybu a přihlaste je na podobný závod.

Již několik let pořádáme po celý rok pravidelně běžecké závody pro děti. Účast je jistě dobrá, ale může být samozřejmě o dost vyšší. Stále se tím trápíme a hledáme příčiny, kde děláme chybu!

Víme, že máme velkou konkurenci v jiných, většinou velkých komerčních závodech, ale také v tabletech a mobilech. Tam se dají hrát hry podporující hlavně logické myšlení a není potřeba vydávat moc energie, natož se zpotit. Jenže, aby se i myšlení mohlo správně rozvíjet, potřebuje i mozek získat někde nějakou tu potřebnou potravu. A je dokázáno, že pohyb na čerstvém vzduchu je tím nejlepším lékem pro dobré myšlenky. A pozor, i světoví šachisté pracují dlouhodobě na své fyzické kondici, aby ji poté mohli zúročit skrze své myšlenky na šachovnici. Pohyb má tudíž pro šachista obrovský význam.

Přestože bude omezen provoz tělocvičen a hřišť, míst na pohyb v naší přírodě se najde stále dost. Již dlouhá léta tvrdím, příroda je ta nejlepší tělocvična. Věřím, že i trochu toho světla na cestu nám zůstane. Už se těším na jaro, kdy se opět rozběhnout naše TEMPO MAKERS závody a účast dětí bude téměř shodná jako počet běžců a běžkyň v hlavním závodě. Teď jen v klidu a pohodě přežít zimu. Poté věřím, že se můj sen promění ve skutečnost. Naučte své děti sportovat, vlastně stačí pohybovat běhat.

Každá těžká doba je pro nás běžce výzvou být ještě lepší než doposud. Dokažme hlavně sobě, že právě běh z nás dělá skvělého bojovníka, který se nikdy nevzdává a i tuto bitvu vyhraje. 

Jirka Mašek TEMPO MAKERS