ÚTERNÍ DOBRÝ KAFE S JIRKOU (25.10.2022)

KOUZLO PODZIMNÍHO BĚHÁNÍ

Milí příznivci TEMPO MAKERS 🙂

Podzim je období dvou tváří. Ráno nás trápí tma a mnohdy i mlha, která by se dala krájet, jak se praví ve Večerníčku o Rákosníčkovi. Když k tomu přidáme nízkou teplotu, moc vlídné počasí to na běh není. Odpoledne pak bývají hodně slunečná a na běh téměř ideální. Takové jsou prostě rozmary podzimu.

V neděli odpoledne jsem byl zkontrolovat trať závodu na Chlumu, který organizujeme (Sokolský běh Republiky). Počasí bylo krásné… sluníčko, bezvětří, prostě pro běh přímo stvořené. Při té obhlídce jsem si uvědomil, jak nádherné proběhnutí  na nás v lese na podzim čeká. Na Chlumu je les hodně smíšený, takže vidím padající a poletující listí mezi vzrostlými borovicemi. Parádní podzimní scenérie, jen vyběhnout.

Na přelomu října a listopadu bychom měli již pomalu tlumit naše závodní choutky a běhat opravdu jen pro radost. Navíc, dlouhodobě se tvrdí, že listopad má být měsícem odpočinku, regenerace, vyléčení bolístek po náročné závodní sezóně. I roční biorytmus člověku tuto myšlenku jen potvrzuje.

Pokud opravdu nemusíte, neběhejte na silnicích a chodnících, ale vyběhněte do lesa nebo parku a užijte si krásnou podzimní idylku. Měkký povrch ocení vaše nohy. Dlouhé běhy na tvrdém povrchu jim během roku daly přece jen zabrat. Nechte nasytit i své oči krásnou přírodou. Běhání v takovém prostředí má pozitivní význam i na naši psychiku. Ta byla stejně zatížena jako fyzička a určitě zaslouží dostat nějakou tu medicínu. Krásná příroda je doporučený lék a navíc i povolený doping.

Vím, že mnozí z nás ve všední den pracují a je problém se do lesa dostat vzhledem k tomu, že je již v této době brzy tma. A běhat v lese s čelovkou zase není ideální. Zkuste si ale najít chvilku o víkendu a vydejte se na běh lesními cestičkami a kochejte se při tom krásami podzimu. I hodinka běhu v takovém prostředí může působit jako ozdravná kůra či výborná relaxační procedůra. Pomůže zklidnit hlavně naši mysl a odpoutat se alespoň na chvilku od všech problémů dnešní doby. Běh, respektive pohyb v příjemném prostředí, umí dělat doslova kouzla. Nezapomeňte ale na to, že tyto běhy by měly probíhat v pohodovém tempu. Závodní tempo je zapovězeno a rychlý běh by ztratil smysl takového výběhu.

Dnešním „Dobrým kafem“ jsem chtěl nalákat nebo pozvat na krásné podzimní běhání. Běžeckých témat na řešení či diskusi je mnoho. Podzim je ale jednou za rok a byla by škoda nedoporučit běhání v této krásné době navíc v příjemném prostředí našich lesů. A že jich okolo Plzně máme hodně. Nerad bych nějaký ten les doporučil, poněvadž bych mohl na jiný zapomenout, a to by nebylo fér. Ale máte šanci zkusit každý víkend jiné místo, jiný les. To je takové mé závěrečné doporučení. Vaše rozhodnutí si vyběhnout do lesa, užít si podzimní přírody, je to správné rozhodnutí. Ať vám to běhá a nepodklouzne noha na pestrobarevném listí, ale užijete vše do sytosti!  

Jirka Mašek TEMPO MAKERS