ÚTERNÍ DOBRÝ KAFE S JIRKOU (8.11.2022)

PŘEDVÁNOČNÍ STRES BĚHÁNÍ ŠKODÍ, TAK SE MU VYHNĚTE

Milí příznivci TEMPO MAKERS 🙂

V aktuálním čísle časopisu RUN popisuji jaké nástrahy číhají na běžce právě v tomto období. Pokaždé připojuji i pár rad a doporučení, jak si běhání v tomto proměnlivém počasí užít. Navíc se blíží konec roku a s ním i předvánoční čas. Patrně nejkrásnější období roku. Jenže mu předchází velmi zvláštní doba plná stresu a zbytečného napětí.

Začíná totiž období, kde chceme zvládnout jak doma, tak hlavně v práci to, co jsme nestihli za uplynulých deset měsíců. Prostě doba, kdy necelé dva měsíce budeme v permanentním stresu, zda vše zvládneme. Má to člověk vůbec zapotřebí? Vždyť to má velký dopad na naše zdraví. Neprojeví se vše ihned, ale postupně a o to je vše horší. Právě v tomto období je největší absence na sportovních aktivitách. Když už je potřeba něco oželet, pohybová aktivita přichází na řadu jako první. Opravdu obrovská chyba!

Na podzim roku 2019 jsem otevřel v Plzni „předvánoční běžeckou akademii“. Cílem bylo odreagování se pohybem právě v tomhle hektickém období. Přihlásilo se opravdu dost lidí a užili jsme si tento čas skvěle s minimální absencí. Prostě parádně jsme se bavili. Můj prvotní cíl se splnil, ale navíc ještě vylepšil. Celá skupina se rozhodla pokračovat i po Vánocích a společně trénujeme dodnes, tedy více jak tři roky a po celý rok. Zapomenout na všední starosti a zaměstnat hlavu jinak se vyplatilo.

Přesto řeším výše uvedené problémy stále víc a víc. Občas se k tomu přidá i nepřiznivé počasí v podobě deště a omluvenky se jen množí. Frázi o špatně oblečeném běžci nechci připomínat, to je již klišé. Důležitější je chuť jít sportovat. Vždy je to dlouhá diskuse se svým druhým já a jestli se ho podaří přemluvit a člověk se vydá na běh, končívá to většinou slovy: „ještě, že jsem šel. Tohle jsem totiž potřeboval, cítím se nyní báječně“. Mně ale mrzí, že hodně lidí svému negativnímu druhému já podlehne a zůstane doma většinou pod záminkou, že musí udělat ještě to a to. Nechtějí přiznat, že se jim prostě nechce. Dělají ale velkou chybu. Takže nejen pracovní vytížení, ale i nechuť jít do nevlídného počasí je jednou z v hlavních příčin, proč zůstanou doma.

Měl jsem desítky, možná stovky tréninků v počasí, kdy by ani psa nevyhnal, jak se říká, a užil jsem si to náramně a nikdy nelitoval. A že občas promoknete? Zase uschnete. A že je občas velká zima? Pohyb přece zahřeje. Každý pohyb při jakémkoliv počasí pomáhá zvyšovat imunitu a nepotřebujete kvůli tomu polykat hrsti vitamínů v tabletách, jak mám říkají všechny ty reklamy na doplňky.

Nenechte si ukrást svoji pohybovou chvilku jen proto, že musíte něco v práci dodělat nebo je špatné počasí. Pokud nejde o život, jde vše vyřešit v jiném čase a ne v čase, kdy máte být ve sportovním a bavit se pohybem. Když stres, tak jen takový, který nás posílí, tedy při běhu ať už sami nebo s kamarády na společném tréninku. Označte si vykřičníkem čas tréninku ve svém diáři nebo sloganem „můj čas, který mi nikdo nevezme“ a dbejte na to, že si tento čas nenecháte ukrást. Ať vám to všem skvěle běhá a užívejte si každou běžeckou chvilku v tomto obzvláště!

Jirka Mašek TEMPO MAKERS