TRAŤ TRAILU OKOLO HÁJKU Z POHLEDU BĚŽCE – POZVÁNKA NA ZÁVOD 1.8. 2020

V sobotu 18.července jsem proběhl celou trať závodu, který se uskuteční v sobotu 1.srpna 2020 okolo Hájku a bude druhým v pořadí našeho seriálu TEMPO MAKERS TRAIL LIFEFOOD CUP 2020. Počasí bylo velmi příjemné a trať v ideálním stavu.

Zázemí závodu v areálu Centra Hájek nabízí příjemné posezení v chládku ve společnosti vysokých smrků a borovic. Ihned po startu běžím z celkem velkého kopečka asi jeden kilometr směrem k zámku Kozel. Zde přeběhnu první dřevěnou lávku a vydám se na okružní cestu okolo zámku a jeho rozsáhlé zahrady. Povrch je vyloženě lesní a vede po naučné stezce. Celé je to do mírného kopce, ale na začátku závodu, takže sil je dostatek a ještě se stačím kochat pohledem na okolí. Proběhnu vyhlídkovým místem, kde je krásný výhled na obec Šťáhlavy, ale na to není čas.

Po oběhnutí celého zámku se dostanu až k jeho hlavnímu vstupu a odtud mě čeká 1,4 kilometru dlouhý táhlý výběh na nejvyšší místo závodu, které se nachází nad usedlostí Svidná ve výšce 492 m n.m. Kopec mě poněkud vyčerpal a určitě budu potřebovat doplnit nějakou energii, a proto na pátém kilometru bude možnost prvního zaslouženého občerstvení. Poté jsem se pustil lesní cestou směrem dolů, ale po velmi měkkém travnatém povrchu. Výborně jsem si při seběhu odpočinul. Po kilometrové rovince po zelené značce a překonání druhé lávky, dobíhám na hráz Neslívského rybníka. Krásné proběhnutí po celé jeho délce nemělo chybu. Kulisu mi dělalo hejno divokých kachen, které zde plnily funkci nadšených diváků. Na konci hráze jsem zdolal již třetí lávku a reálně vběhl do druhé poloviny závodu.

Zde na mě nejprve čekalo druhé těžké stoupání v závodě a zároveň i poslední. Po jednom kilometru náročného výběhu míjím cedulku  s nápisem „Na lišce“, čímž jsem pokořil druhý nejvyšší bod závodu a získal jistotu, že už žádné stoupání na mě nečeká. Z Potoků na Hádek si to uháním dlouhou rovinkou, kde si opět trochu odpočinu a načerpám síly do poslední fáze závodu. Běží se mi příjemně a jelikož na Hádku je malá výletní restaurace, tak i zde bude občerstvení a nutno dodat, že po uplynulých pěti kilometrech velmi potřebné.

Zbývají mi již poslední čtyři kilometry závodu a hlavně dlouhý a prudký sešup okolo zříceniny hradu Lopata, který je chráněnou oblastí zapsanou v evropském přírodním dědictví. Kopec je opravdu prudký a musím být velmi opatrný, abych náhodou neupadl, jelikož cesta je samý kořen, kameny a jiné nástrahy. Po seběhu se ocitám tentokráte v nejnižším bodě závodu. Přes Hádecký potok vbíhám do posledních dvou kilometrů závodu a přede mnou asi stometrové stoupání po šikmém svahu, které mě přivádí na posledních zhruba osm set metrů závodu. Po chvilce vbíhám na asfaltovou cestu, vedoucí z mírného kopečka do cíle zpět do areálu Centra Hájek.

Neběžel jsem závratnou rychlostí, chtěl jsem si trať vychutnat a zvládl jsem to za 1,22 minut. Myslím, že je v silách každého, kdo se postaví na start, zdolat závod v krásném čase. Trať je opravdu moc hezká. Budete muset zdolat tři dřevěné lávky, hráz rybníka, tři táhlá stoupání, ale také dlouhé rovinky a prudké seběhy. Je to zcela odlišná trať od té, co byla na prvním závodě v Zábělé, přesto krásnější zase z jiného úhlu pohledu. A hlavně celá v lese. Ani na metr z něho nevyběhnete a trať si doslova vychutnáte.

Jestli váháte, jakému závodu dát přednost, tak tento náš trailový určitě doporučuji. Lesy jižního Brdska jsou kouzelné nejen svou přírodou, ale i čistým vzduchem a nádhernými výhledy na krásnou okolní krajinu. Zkuste závod, kde jste ještě neběželi. Registrujte se ihned na https://tempomakers.cz/zavody. Těším se na Vás v sobotu 1.srpna 2020 v 10,30 hodin na startu krásného závodu.

Trať proběhl a na závod Vás pozval Jirka Mašek, TEMPO MAKERS RUN TEAM. 

FOTO: z jedenáctého kilometru tratě, těsně před seběhem okolo zříceniny hradu Lopata  

Mapka závodu: https://mapy.cz/s/kefedesozu