POSTŘEHY BĚŽECKÉHO TRENÉRA

POHODLNOST JE VIZITKOU DNEŠNÍHO SVĚTA 

Všechny ty dnešní moderní technologie, co současná doba přináší, nás nutí žít rychleji než je obecně zdrávo. To samé platí i ve světě sportu, respektive běhání, o kterém převážně píši. Pohybuji se mezi lidmi, pro které není pohyb na překážku a snaží se pohybovat, i když zrovna nesportují. 

Elektrické koloběžky, kola a různá speciální přibližovadla na elektro pohon mám dělají život nejen rychlejším, ale především pohodlnějším. Nejsem příznivec těchto nových dopravních prostředků, i když v jistém smyslu a odůvodnění je respektuji (pro starší lidi). Místo abychom preferovali více pohybu, přichází pravý opak. Každý krok navíc je zbytečné vysávání energie, proto je potřeba používat těchto nových prostředků. K tomu samozřejmě myslím i auta. Obecná myšlenka těch, co tyto technologie vymýšlí. 

Každou sobotu vyjíždím na kolo a občas prostě musím jet po silnici. Provoz, který je v sobotu (den pracovního volna) mě udivuje. Někdy je snad vyšší než ve všední den, aniž bych přeháněl. Proto kvituji každého koho potkám na kole, v běhu nebo jen při chůzi a říkám si, že to ještě není s námi tak špatné. Všichni si stěžujeme na zdraví, že máme bolesti zad, nohou, hlavy a co já vím ještě, ale udělat pro to něco, se nám moc nechce. Volíme pohodlnější způsob přepravy místo chůze, která, jak bylo několikrát vědecky dokázáno, má nejpříznivější vliv na naše zdraví.  

Dneska mnoho pracovních pozic vyžaduje práci v sedě. Tedy v pozici, která nám není přirozená (vědecky dokázáno). Ale budiž, když není jiného zbytí. Právě proto byste poté měli myslet na více toho pohybu mimo zaměstnání. Na svých trénincích se snažím, aby pohyb byl tím, co vám má pomáhat. Do tréninkových plánů pro běžce neváhám zařadit jízdu na klasickém kole, procházku v přírodě, jízdu na kolečkových bruslích nebo plavání. Každý pohyb má své opodstatnění a čím více se budete pohybovat po svých, tím lépe pro vás.  

Nechci nikomu radit, natož pak něco nařizovat, chci jen doporučit. Pohodlný život ten pravý zdravý život zabíjí. I když jste často unaveni a na pohyb nemáte chuť, zkuste se překonat a k pohybu přinutit. Vždy si pak vzpomenu na momenty po tréninku, kdy mi mnozí řeknou… dnes se mi vůbec nechtělo, ale ještě že jsem šel nebo šla, nyní se cítím báječně. Jeden z důvodů, proč pravidelně sportovat. Podobných příkladů bych mohl přidat nespočet. 

Jedno zajímavé přísloví praví – „Žádné bohatství se zdraví nevyrovná“. Tím si myslím je řečeno nejvíce.  

Běhejte, jezděte na kole, bruslete, lyžujte, sáňkujte, plavejte, choďte, prostě se pohybujte.  

Jirka, běžecký trenér TEMPO MAKERS