JINÁ PRAVIDLA SILNIČNÍHO PROVOZU PRO AUTA A JINÁ PRO CYKLISTY (postřehy běžeckého trenéra)

Tento příspěvek mám připravený již od září. Nejprve jsem ho chtěl zveřejnit obratem, ale pak si řekl, že ho nechám uležet a až vychladnou ty první okamžité emoce, které mě ovlivnily, vše v klidu zveřejním a podělím se o zážitek, který snad potkal každého slušného cyklistu.   

Do nedávna jsem si myslel, že pravidla silničního provozu platí pro všechny – auta i cyklisty. Jenže po mé čerstvé zkušenosti mohu potvrdit, že tomu tak „zdaleka není“. Přednost má vždy řidič auta a ještě více ti, řídící vůz typu SUV. Během 15 minut jsem se o tom osobně dvakrát přesvědčil. Tato arogance řidičů se mi poslední dobou začíná silně zajídat. Omlouvám se těm slušným, kteří mezi nimi rozhodně jsou. 

Nejprve jsem vyslechl na moji osobu rázné oslovení ve formě několika titulů, a věřte, že inženýrský ani bakalářský mezi nimi nebyl. Co jsem tak hrozného provedl? Jel jsem na kole v jednosměrce, kde je přesto značka, umožňující jízdu cyklisty v protisměru a na silnici ještě bíle označen pruh, kde může cyklista jet. Je to na Denisovo nábřeží před Povodím Vltavy (Berounky), což si můžete zkontrolovat. 

Druhá situace. Jateční třída a stojím proti autu, oba na vedlejší silnici, a čekáme, až přejedou auta na hlavní silnici. Vozidlo proti odbočuje vlevo a já jedu rovně. Co myslíte, kdo má přednost? Jen moje včasná reakce zabránila tomu, že jsem zastavil půl metru před autem a neskončil jsem sražený na silnici. Řidič vůbec nerespektoval, že jedu rovně a tudíž mám přednost. Chápu, oproti mému kolu bylo jeho auto podstatně větší (SUV), a tak to možná dnes platí jako v přírodě, právo silnějšího. Spíše je to stále o samotných lidech a ti se chovají tak, jak se v této době (ne)chovají určití lidé, kteří svým (ne)chováním, nastavují naši společnosti zrcadlo.   

Jak jsem se také v poslední době dozvěděl, auto je výdobytek dnešní doby a každý má na něj právo a ostatní to musí respektovat. Zvláštní definice, co říkáte? Nechci se k tomu vůbec vyjadřovat, protože k tomu nenacházím relevantní komentář. Kam jsme se to dopracovali. Jak jsem uvedl na začátku, neplatí pro ty řidiče, kteří se za volantem chovají slušně. Sám jsem řidič a respektuji jak cyklisty, tak i běžce. 

Jirka, běžecký trenér TEMPO MAKERS