JARNÍ BĚŽECKÉ PROCITNUTÍ (postřehy běžeckého trenéra)

Také vás sluníčko přimělo se vydat na první běžecký závod letošního roku? Musím říci, že jak pro mě, tak i pro ostatní běžce, je sluníčko vítaným impulsem si vyzkoušet, co jste v zimní přípravě natrénovali. A že podobnou myšlenku mělo hodně běžců a běžkyň jsem se přesvědčil v neděli (17.března) v Klatovech, kde se konala tradiční Klatovská desítku a nutno dodat, že podle organizátora měla rekordní účast. Skvělý začátek letošní běžecké sezony.   

Nyní postupně začnou startovat další běžecké závody či seriály nejrůznějšího typu, ostatně jak je na tuto dobu zvykem. Každý bude mít možnost si vyzkoušet, jak na tom je fyzicky a zda potřebuje ještě na něčem zapracovat, než přijdou ty hlavní závody sezony – půlmaratony a maratony. Moje zkušenost mi velí být v této době poněkud opatrný a účast na každém závodě pečlivě zvážit. Radost a euforie z prvních závodů může později vystřídat jisté zklamání. Ano, když si prostě naložíte více než unesete. Myslím tím zbytečně moc závodů v krátkém časovém období bez potřebného odpočinku. 

Rozhodně nechci nikomu nic přikazovat, natož pak zakazovat, ale spíše poradit. Jen apeluji být pozorný a nic nepřehánět. Platí zde známé otřepané – méně je někdy více. Jak úspěšná byla poctivá zimní příprava se neukáže na množství zaběhnutých závodů, ale na kvalitních časech, které docílíte. Odběhnout závod není nic zvláštního, ale zvládnout vše tak, aby byla maximální spokojenost s časem nebo s tím, jak jste pocitově závod zvládli, je poněkud odlišná. Pokud ale chcete ukojit svoji touhu po závodech, neběžte všechny naplno, protože to ani nejde. Soustřeďte se jen na ty stěžejní a ostatní si dejte na pohodu, jak se mezi běžci říká. Takovým přístupem předejdete mnoha problémům, hlavně těm zdravotním a možná i stresu. 

Jarní období je asi nejkrásnější v roce a je potřeba si ho náležitě užít. Přeji každému, ať zúročí svoji zimní poctivou přípravu například hezkým osobákem nebo jen tím, že bude běhat ještě více pohodověji a po každém závodě se cítit svěží, plný optimismu a dobré nálady. Ať nám běžcům nad hlavou září jarní modrá obloha plná sluníčka. A když se tam objeví nějaký ten mráček, nezoufejte, i to k jaru patří a běh nám to přece nezkazí. 

Přeji všem, bez rozdílu věku a výkonnosti, ať vám to na jaře výborně běhá! 

Jirka, běžecký trenér TEMPO MAKERS