BĚŽCI SAMOTÁŘI (postřehy běžeckého trenéra)

Nikdy by mně nenapadlo mít něco proti běžcům samotářům. Vždyť nejvíce kilometrů jsem naběhal sám a dokázal si to náležitě užít. Reaguji tak na můj nedávný příspěvek – POSLEDNÍ DOBOU MI TO NĚJAK NEBĚHÁ – kde se snažím doporučit, že jednou z možností překonat tuto krizi je běžet ve skupině. Zdůrazňuji znovu, je to „jedna z možností“, nikoliv jediná. Toť na krátkou vysvětlenou pro ty, co na tento článek reagovali, že nemám zapomínat na běžce samotáře, za což jim děkuji.  

Běh je zcela individuální sport, to nejde zpochybnit. Každý si vyběhá jen to, na co sám má natrénováno. Nikdo vám při běhu nepomůže. Myslím tím, že by za vás běžel někdo druhý. To prostě nejde. V tomto smyslu je běh velmi spravedlivý sport. Pominu-li nějaké nefér chování (zkracování trasy), ke kterému může dojít, ale jsou to spíše čestné výjimky než nějaké pravidlo.  

Mnohokrát jsem psal, že pokud máte problémy, ať už doma, v práci nebo jinde, nejlépe si odpočinete při běhu. Někdo se rozhodne vyběhnout sám, jiný ve dvojici nebo ve skupině. Ani jednu z těchto možností neprosazuji jako tu lepší variantu, ale stavím je na rovnocennou úroveň. Byly doby, kdy jsem potřeboval být sám se sebou a z tohoto důvodu vyběhl zcela osamocen. Užíval si přitom krásu přírody, lesních cestiček a tajemných míst, kde jsem se cítil nejlépe. To ostatně platí i v dnešní době. Ale postupem času se mi líbí i společné proběhnutí ve dvojici nebo ve skupině. Nemusím běhat takto denně, ale například jednou týdně. Tímto proběhnutím se ale nestávám tvrdohlavým zastáncem společného běhání, jak si mnozí myslí.  

Ještě bych rozlišoval mezi tematickým tréninkem jednotlivce a ve skupině. I zde mám dva názory. Někteří se nedokáží sami vyhecovat k plnění úkolů tréninku, ale ve skupině jim to jde o poznání lépe. Mají motivaci v ostatních a díky tomu se dokáží vyhecovat k vyšším výkonům. Ale i zde respektuji ty, kteří si vše odtrénují sami a vždy je podpořím.   

Pořádám společné tréninky a vím, jak motivace ve skupině funguje. Příkladů bych mohl uvést mnoho. Připravuji též tréninkové plány jednotlivcům, kdy mají plnit různé úkoly (běžet v určitém tempu, intervaly atd.). Zase mohu potvrdit, že to mnozí zvládají dobře, ačkoliv běží sami a jedinou motivací je běžcova odpovědnost ke splnění tréninku a vlastního cíle.  

Běžci samotáři, užívejte si svého běhání jak nejlépe jde.   

Jirka, běžecký trenér TEMPO MAKERS