Ačkoliv se to může zdát snadné, sestavit kvalitní trénink není zas tak jednoduché. Zvláště, když si stanovíte několik zásad a ty se poté snažíte dodržet. Tento princip trénování jsem si zvolil hned na začátku a snažím se ho stále dodržovat. Důvod je jednoduchý, nemám rád v tréninku stereotyp, který zabíjí chuť ke sportování, respektive běhání.
Každý trénink by měl mít požadovaný efekt, což je moje nejdůležitější zásada. A pozor, mezi to patří i regenerační běh, který má tělo uvolnit po velké tréninkové zátěži a umožnit mu lépe vstřebat to, co bylo do té doby natrénováno. Prostě každý trénink má své přesné zadání, cíl a účel. To je první předpoklad k úspěšné spolupráci trenéra a jeho svěřence a platí to i pro skupinové tréninky.
Možná je někdo přesvědčen, že při tréninku běhání nejde moc vymyslet, mýlí se. Tematických tréninků může být několik – atletický, tempový (fartlek), intervalový, rychlostní, silový, trailový a mnoho dalších. Vše se odvíjí od fantazie trenéra a také možnostech. Každý má své know how a podle toho se řídí. Nedá se rozhodně říci, že někdo má lepší, druhý horší. Každé takové know how má své pozitiva a samozřejmě i negativa. Hlavně proto, že každý běžec je originál a může mu vyhovovat jiný druh tréninku než tomu druhému. Nelze proto odsuzovat metody trenérského kolegy, které se vám nelíbí, poněvadž mohou vyhovovat jinému druhu běžce.
Ještě bych upozornil na fakt, že vlastnit trenérský diplom ještě neznamená, že dotyčný je skutečný odborník. Teorie je jedna věc, praxe a dlouholetá zkušenost zase druhá. Kterou řadit výše si nedovolím určit. Jen si přikláním k názoru, že zkušenosti jsou k nezaplacení. Zažít také trenérské neúspěchy není cesta zpět, ale naopak vzhůru. Metody, které úspěšně uplatníte na jednom běžci, nemusí totiž sedět jinému. Proto je dobré si vždy vše správně zanalyzovat a najít pro každého tu správnou cestu za jeho úspěchem. To ale bez dlouhodobých zkušeností nejde. Možná se vám bude na první pohled zdát, že trenér neví co dělá, ale věřte, že z výsledku můžete být překvapeni.
Smyslem mého dnešního postřehu je doporučení, abyste nezatracovali jakoukoliv formu tréninku a že například trailový trénink může mít větší efekt, než náročné intervaly na dráze. Nebojte se proto při tréninku improvizovat, experimentovat hledejte nové způsoby, jen tak docílíte většího efektu v tréninku a samozřejmě i lepší výkonnosti na závodech.
Jirka, běžecký trenér TEMPO MAKERS