ÚTERNÍ (PRÁZDNINOVÉ) DOBRÝ KAFE S JIRKOU

UPŘÍMNÁ SLOVA OBČAS ZABOLÍ, ALE POSUNOU NÁS DÁL

Milí příznivci TEMPO MAKERS 🙂

Léto je v plném proudu, sluníčko nám krásně opaluje naše těla do hněda a prázdniny se pomalu přehouply do své druhé poloviny. Věřím, že si tento báječný čas náramně užíváte a přitom nezapomínáte na pohyb, který k tomuto letnímu období bezpochyby patří.

Červencový TEMPO MAKERS RUN V Pytli mě přiměl se více zamyslet a svůj názor, poznatky a připomínky či jak to nazvat, hodit na papír, respektive naťukat do PC a vydat prázdninové „Úterní dobrý kafe s Jirkou“. Bude to sonda či rozbor letošních závodů, nejen těch V Pytli, co mě osobně trápí a kde hledat cestu ke zlepšení.

Po dlouhém uvažovaní jsme se rozhodli pro změnu místa závodu a našli krásné lesní prostředí V Pytli. Místo myslím úžasné. V létě nás schová před otravnými slunečními paprsky, nemusíme se stále rozčilovat s cyklisty, závod je okruhový a můžeme ho běžet oběma směry. Změna přináší více pozitiv než negativ, alespoň si to my v týmu myslíme. Proto nás trochu mrzí zvláště malá účast na těchto závodech, přestože hlavní impuls ke změně přišel od vás, běžců. Argumenty typu – je léto, velké horko, prázdniny, doba dovolených – osobně neberu a nezlobte se za to na mě. Když chci na závod přijít, čas si vždy udělám.

Další poznatek, nad kterým neustále přemýšlím, je slavnostní ceremoniál, respektive vyhlášení vítězů. Jako každý jiný závod máme vyhlášení všech běhů společné až na závěr včetně těch dětských. Velmi mě proto trápí, že naše „krásné přírodní stupně vítězů“, při vyhlašování dětí, často zejí prázdnotou nebo cenu převezme zástupce. Rodiče samozřejmě chápu, ale jsem přesvědčen, že na jiných „významnějších“ závodech rádi posečkají. Přijde mi to trochu jako neúcta k pořadatelům a hlavně ostatním běžcům, kteří sečkají do konce a rádi by těm nejlepším zatleskali, čímž vyjadřují velký respekt. Zvláště pro děti je významné postavit se na stupně a užít si chvilku slávy bez rozdílu, jak velký je to závod. Dětem to dodá motivaci v neposlední řadě i velkou radost. Inu malý bezvýznamný závod, řeknete si… .

V červencovém závodě jsme byli nuceni udělat rozhodnutí, které nebylo k naší radosti, ale nakonec závodu prospělo. Tím byl minimální zájem o závod na deset kilometrů. Chtěli jsme hlavně předejít situaci, kdy na stupních vítězí bude stát v každé kategorii jen jeden běžec či běžkyně. Občas se to stane, ale zde hrozilo, že to bude ve všech kategoriích. Není to ale neúcta nebo nechuť ocenit nejlepší, ale spíše hledat kvalitu závodu. Tím, že ke změně došlo (běžela se jen pětka), jste docílili skvělých výkonů a nejen ti nejlepší, ale i všichni startující. Děkujeme proto těch, kteří chtěli běžet desítku a vyšli nám vstříc.

Nakonec jen krátce k našim lesním závodům. Díky opravdu minimálnímu zájmu jsme zrušili jediný závod, který byl v tomto roce plánován (sobota 30.7. okolo Hájku a zámku Kozel). Krásná trasa bez asfaltu v nádherné přírodě, ve skvělém zázemí, nenašla dostatek běžců, ochotných si tento závod zaběhnout. Ano, nejsme „Běhej lesy“, bohužel, ale za mě „bohudík“. Naše rozhodnutí beru jako jediné správné a více se nebudeme o tyto závody pokoušet. Je to chyba? Ne, je to zkušenost a poznání, že občas člověk šlápne vedle, aniž by chtěl. Energii věnujeme novým projektům a výzvám.

Určitě si tímto zamyšlením nezískám větší přízeň běžců a běžkyň. Jenže jsem si řekl, že budu mluvit a vyjadřovat se na rovinu, ať je to jakkoliv nepříjemné. Jedině tak budou naše závody a projekty správně fungovat. A rozhodně nesmutním, ani nebrečím, jak by si mnozí mysleli. V životě jsem schytal tolik ran, abych věděl, že takové rány náš TEMPO MAKERS RUN TEAM posunou dál. Prohry k životu patří a občas člověk musí prohrát, aby mohl znovu vyhrát.

Obrovské poděkování proto patří všem, kteří nás podporují nejen skrze závody, ale všechny akce, které pro běžce děláme (všimli jste si našeho vylepšeného pestrého občerstvení?). Jsme rádi, když na závod přijdete, užijete si ho a s úsměvem na tváři a k vaší spokojenosti odcházíte. Naší odměnou jsou vaše skvělé výkony a radost. I když se minulý závod běžela jen pětka a dětský běh, viděl jsem spoustu spokojených běžců a běžkyň, kteří náš závod berou víc než jen závod. Prostě báječné a pravidelné setkání TEMPO MAKERS příznivců. Na konci závodu mě potěšil jeden nejmenovaný běžec z Blovic, který mi při odchodu upřímně poděkoval za skvěle zorganizovaný závod, i když původně přišel se záměrem běžet desítku. Děkuji, tohle je ta nejlepší odměna!!!

Užijte si druhou polovinu prázdnin a 30.srpna V Pytli na dalším závodě se na všechny budu těšit. Mé názory si neberte osobně, vše je míněno jako čistě mé obecné vyjádření. Děkuji moc. 

Jirka Mašek TEMPO MAKERS