ÚTERNÍ DOBRÝ KAFE S JIRKOU (4.10.2022)

SPRÁVNÝ BĚŽECKÝ STYL UČINÍ TVÉ BĚHÁNÍ POHODOVĚJŠÍM

Milí příznivci TEMPO MAKERS 🙂

Při sledování mnoha závodů občas nabývám dojmu, že převažuje hlavně rychlost a až na třetím a možná ještě horším místě je běžecký styl. Vidím převážně urputnost, křečovitost, těžkopádnost. Žádná lehkost, běh na pohodu jako u těch nejlepších. Možná namítnete, k čemu běžecký styl, když jde hlavně uběhnout vše co nejrychleji? Jako vyznavač dobrého a správného běžeckého stylu, je mi z toho občas smutno. Sice jsme každý originál, což také tvrdím, ale ty základní správné pohyby by měly být vidět na každém z nás. Bohužel nejsou. Přitom každý chce běhat rychle, ale neuvědomuje si, že právě správný běžecký styl jde rychlosti naproti.

V té souvislosti bych citoval jednoho skvělého německého trenéra, Petra Klienmanna, který řekl: „Musíte běhat nejen rychle, ale i pěkně!“ Tohle platí v každém sportovním odvětví – individuálním nebo kolektivním. V umění i sportu a třeba i při veřejném vystupování platí, že obsah (styl) a forma (rychlost) musí být v harmonii.

Jenže naučit se správnému běžeckému stylu trvá příliš dlouho. Pokud jste nedostali základy už v dětství, v pozdějším věku ten proces trvá mnohem déle. To je také důvod, proč převážná část běžců na to rezignuje. Ze své zkušenosti ale mohu potvrdit, že sázka na běžecký styl se vyplatí a jako u všeho, nikdy není pozdě. Chápu, že chcete mít v první řadě výsledky, běhat stále rychleji, překonávat své rekordy, umisťovat se na předních místech a na trénování běžeckého stylu není prostě čas, ani chuť a ani trpělivost. Za sebe však mohu říct, že děláte chybu.

Na TEMPO MAKERS trénincích na kvalitu stylu dbáme především. Chodí k nám plno běžců a běžkyň, kteří sice běhají velmi rychle, ale stylově to není to pravé ořechové, aniž bych je chtěl pokárat. Jakmile jsme na tom začali pracovat, výsledek se vždy dostavil. Není vůbec radno podceňovat stylové běhání. Nohy, ruce, celé tělo by měly být sladěny v jeden celek a jestli se to podaří, úspěchy přijdou. Nejde ale jen o ty časové výsledky. Váš běh se stane pohodovějším, ve vašem pohybu se objeví konečně lehkost, kterou mnozí nemají, ale hledají a samozřejmě i rychlost.

Osobně je mi velmi smutno, když trénuji mladé kluky a holky, kteří jsou členy věhlasných oddílů, jak jim styl nic neříká. Rychlost především. Cvičení provádějí tak, že minimálně z poloviny nedodrží zadání. A to jen proto, aby byli rychlejší než druzí. Co na tom, že jejich pohyb je silový, těžkopádný a křečovitý. Vždy jsem z toho zklamán.

Ať je vám dvacet nebo padesát, zkuste se na styl zaměřit. Pravidelně ho procvičujte a uvidíte, že za pár týdnů se budete při běhu cítit lépe a pocit po doběhu bude báječný. Nikdy nic neříkám, aniž bych to sám nezažil. Doběh do cíle s lehkostí a s upřímným úsměvem je mnohem více, než sice stejný úsměv, ale plný křečovitých grimas. Asi namítnete, že pro vás platí jen ta první varianta. Možná se dívám asi na jiné běžce… nebojte, dívám se dobře a dokážu to za ta leta posoudit celkem objektivně.

Běhání by vám mělo přinášet radost a pokud chcete tuto myšlenku naplnit, a já věřím, že ano, nezapomeňte alespoň jednou týdně na cviky, které váš běžecký styl zdokonalí a tu radost sami pocítíte. Ať vám to stylově běhá! 

Jirka Mašek TEMPO MAKERS