ÚTERNÍ DOBRÝ KAFE S JIRKOU (25.1.2022)

KDYŽ LOGIKA POKULHÁVÁ ČI SPÍŠE HODNĚ KULHÁ 

Milí příznivci TEMPO MAKERS 🙂

Občas se kolem nás dějí věci, které nelze přehlédnout a navíc se k nim i nevyjádřit. Téma covidu mezi námi rezonuje již dva roky. V poslední době se však dějí věci, kdy nemohu rozeznat, co je správné a co špatné. Nechci rozhodně píchnout do vosího hnízda, ale chci se podělit o aktuální skutečnost, kterou moc dobře nechápu, ale můžete mi to vyvrátit.

Sportovních akcí se smí zúčastnit lidé, kteří jsou buď očkovaní nebo prodělali v posledním půl roce covid. Toť nařízení vlády a nejen té naší. Nikdy jsem nedělal rozdíl mezi běžci, kteří uběhnou maraton a těmi, co jen desítku. Nikdy jsem nedělal rozdíl mezi výbornými běžci a začátečníky, obou si vážím stejně. Neřeším ani, zda je někdo očkovaný a jiný není. Mimochodem, jsem očkovaný, aby to bylo všem zřetelné, i když je to jen moje osobní věc a nikomu do toho nic není. Přesto plně respektuji ty, co se nenechali, ať už mají jakýkoliv důvod.

V té souvislosti se stále více zamýšlím a pokládám si otázku – jaký je rozdíl mezi očkovaným člověkem, který trpí vysokým tlakem, má nějaké to kilo navíc a člověkem, který sice není očkovaný, ale je zdravý, pravidelně sportuje a vyznává zdravý životní styl. Proč má prakticky nemocný člověk obrovskou výhodu nad někým, kdo je naprosto zdravý? Kdo rozhodl o tom, že zdravé lidi nepustíme na kávu, do divadla, ale ani na běžecký závod? Je v tom politika, byznys nebo opravdu ochrana lidí před nákazou? Odpověď si najděte sami, za mě – no comment.

Mnoho otázek, mnoho odpovědí, ale myslím, že pravdu se nikdy nedozvíme. „Skoro nesportuji, jím nezdravě, tloustnu, jsem více nemocný, ale jelikož jsem naočkovaný, jsem vlastně – zdravý – a mohu si dělat co chci, jít kam chci, sportovat jak chci“. Realita dnešní doby. Jen nevím, zda v tom má prsty stále avizovaný selský rozum. Asi těžko. Místo abychom ty zdravé sportující lidi nějak podpořili, prakticky jim vědomě klademe klacky pod nohy a vlastně nepřímo říkáme, že pro nás nejsou ti praví partneři.

To už jsme opravdu rezignovali na tu nejjednodušší formu ochrany zdraví pomocí sportu, otužování, zdravé stravy a správného životního stylu?

Nejsem a nikdy nebudu odpůrce očkování, protože je to jedna z možných forem ochrany. Jen se snažím najít logiku v tom, co se kolem nás v té souvislosti děje. Poslední dobou se mi to totiž stále více nedaří, ba co víc, někdy logika úplně chybí. Sportuji odmalička, snažím se stravovat zdravě, vyznávám zdravý životní styl a abych si mohl zaběhat oficiální běžecký závod, musím se nechat očkovat! V jedné krásné české reklamě nebo spíše spotu se na konci objeví slogan – svět se zbláznil, držte se – souhlasím s tím. A pokud je někdo proti, plně ho respektuji. Toto je čistě můj názor, který nikomu nevnucuji, jen jsem ho vyslovil a je mi z toho smutno. Že se svět mění, je logické a správné, ale je opravdu tento směr správný? Lehce o tom pochybuji.       

Jirka Mašek TEMPO MAKERS