ÚTERNÍ DOBRÝ KAFE S JIRKOU (20.12.2022)

PŘÍJEMNÝ POCIT Z BĚHU JE TO NEJDŮLEŽITĚJŠÍ…

Milí příznivci TEMPO MAKERS 🙂

Nedávno jsem vedl rozhovor s Martinem na téma běhání, jak jinak. Vlastně jsme se bavili o tom, jak vnímat skutečnost, že na závodě doběhne mezi posledními. Zda má cítit smutek z toho, že se mu nepovedlo umístit lépe nebo se radovat, že vůbec doběhl.

„Řekni mi Martine, proč vůbec běháš nebo vlastně sportuješ, protože vím, že hodně jezdíš na kole a máš rád i turistiku?“

Nemusel dlouze přemýšlet. Okamžitě ze sebe vypálit, jak ho sport naplňuje, dělá mu radost, dobrý pocit a pomáhá překonat ten dnešní blázinec, co se kolem nás děje.

„Řekl jsi to přesně a podle toho se chovej i při doběhu do cíle bez rozdílu, na jakém místě doběhneš,“ pravím rozvážným hlasem, protože vím o co jde. Snažím se v něm vyvolat pocit nebo emoci, aby si sám řekl, co by měl v tu chvíli cítit. Očima hledal slova, ale nacházel jen ty, které v něm vyvolávaly spíše poraženeckou náladu.

„Omyl kamaráde. Zkus se na věc podívat z pohledu mé první položené otázky a tvé odpovědi.“

Nechal jsem ho v zamyšlení a odpověděl raději za něj.

„Martine, nejdůležitější pocit je ten, který cítíš bezprostředně po doběhu. Vůbec nezáleží na tom, že jsi mezi posledními, natož pak poslední. I tohle místo musí mít nějakého vlastníka. Jestli máš dobrý pocit z běhu, z předvedeného výkonu, nemáš se za co stydět. Možná právě z těchto pocitů je poslední místo pro tebe tím prvním. Umístění je jen nic neříkající číslo, vyjadřující právě jen to umístění. Mnohokrát jsem doběhl mezi poraženými. Zrovna nedávno jsem byl čtvrtý od konce. Jenže v pocitech jsem se cítil možná lépe než vítěz, který se musel k vítězství třeba hodně protrápit a velmi ho to bolelo. Tvé pocity, radost z běhu, pohybu na čerstvém ti přinese nejvíc. Nespekuluj po doběhu na jakém místě jsi doběhl nebo v jakém čase. Pokud jsi v srdci přesvědčen, že sis to užil a běžel podle tvých představ, je to super. Běháš-li pro radost, běháš-li srdcem, jsi ten nejšťastnější běžec, a také člověk, co bude běhat ještě hodně dlouho a rád!“

Užijte si vánoční svátky jak nejlépe to jen půjde. I to zhřešení v podobě dobrého jídla, pití a sladkého cukroví vám běžecký Bůh jistě odpustí. A až zase vyběhnete, vzpomeňte si, že důležitější než umístění a čas je tvůj pocit z běhu. Ať je stále jen dobrý!

Krásné Vánoce a úspěšný vstup do roku 2023 ve společnosti TEMPO MAKERS.

Jirka Mašek TEMPO MAKERS