POSTŘEHY BĚŽECKÉHO TRENÉRA

TRÉNUJ, BĚHEJ, ZÁVOĎ, ALE ZŮSTAŇ VŽDY TÍM POHODOVÝM BĚŽCEM  

Každý den se stane něco, co mě osloví. Vždy se poté na chvilku zastavím a přemýšlím, proč se tak stalo. Život běží jako o závod a člověk dnešní doby se s ním snaží soutěžit, přestože mu musí být předem jasné, že ten závod nemůže vyhrát. Tak mi občas přijdou někteří v mém okolí. Snažím se běháním rozdávat radost. A to platí i v případě běžců či běžkyň, které připravuji na opravdu kvalitní výkon. Pokaždé zdůrazňuji, že pokud se něco nepovede, není proč se kvůli tomu trápit. Spíše to s úsměvem přejít a jít prostě dál. 

Přiznám se, že mnou velmi otřásla událost uplynulých dnů, kdy kamarád, skvělý vodič, odešel nečekaně na druhý břeh. Brzy, moc brzy. Vím, že osud takový je a nic proti tomu nezmůžeme. Výborný běžec, který se nikdy nemračil a běh si užíval plnými doušky. V přípravě dříč, v závodě pohodář… přesně jak by to mělo být. Ať mu to tam nahoře běhá stejně dobře jako dole! 

V poslední době mě potkalo ještě několik situací, které mi nastavily zrcadlo dnešní doby a donutily ještě více předávat radost, a to nejen na trénincích a závodech, ale prakticky na každém kroku. Stále se podivuji nad tím, kolik lidí se snaží za ten den, týden či měsíc stihnout co nejvíce aktivit. S rychlostí, s jakou dnes žijeme, se totiž řítíme do míst, kde nechceme být. Přímo si koledujeme o malér a co je na tom to divné? Vše podnikáme zcela dobrovolně, aniž bychom museli nebo nás někdo k tomu nutil. Sami bezhlavě lezeme do nastražené pasti s přesvědčením, že my se do ní nechytíme. Zkuste se na chvilku zastavit a zamyslet se – kolik lidí jste za poslední dobu přiměli k běhání, kolika lidem jste svým běháním udělali radost a kolik lidí jste při běhu rozesmáli – no nevím, ale hlavně, že jste stihli bezpočet aktivit. Předávat radost z pohybu je to, čím se můžete nejlépe prezentovat.  

Den, kdy si dáte nohy nahoru a celý ho proflákáte, není zbytečným, ale potřebným. Vždy se musím lehce pousmát, když vedle sebe slyším řeči typu, že potřebujete zítra vyběhnout nebo to nebude den podle vašich představ a budete se cítit špatně. Vzpomeňte si na to, až jednou budete sedět doma a nebudete moci nejen vyběhnout, ale cokoliv jiného dělat (třeba kvůli zranění z přemíry aktivity). Možná si řeknete, proč jsem ten den neseděl doma v klidu a třeba si četl. A čím jste starší, tím více byste se měli nad tím zamýšlet. Chcete běhat dlouho, nemám pravdu? Tak pro to něco udělejte a neřešte hlouposti jak toho stihnout co nejvíce, abyste byli IN. Na závěr připomenu jedno přísloví, které jsem již zmínil několikrát a provází mě mým životem. 

„Běhej pro život, ale nežij pro běh“ 

V tomto citátu je řečeno vše, jen ho chce mít stále na paměti. Takže na závěr – trénuj, běhej, závoď, ale zůstaň vždy tím pohodovým běžcem. 

A začněte třeba tím, že přijdete na TEMPO MAKERS RUN u Baumaxu, který je celý věnován dětem z CENTRUM HÁJEK a kde svým přístupem a úsměvem pomůžete nejvíce 😊. 

Jirka, běžecký trenér TEMPO MAKERS