PODZIM – NEJKRÁSNĚJŠÍ OBDOBÍ PRO BĚHÁNÍ

Na každém ročním období najdete něco krásného. V zimě sníh a mráz umí vykouzlit nádherné scenérie na horách i ve městech. Na jaře se zase všechno báječně zelená a nádherně kvete. V létě bývá azurově modrá obloha a sluníčko nepříjemně bodá svými paprsky do našich těl. A podzim je asi jedno z nejkrásnějších období, kdy příroda si hraje na malíře a používá přitom všechny odstíny barev, které si lze představit. Právě v tomto období si můžete běhání správně vychutnat.  

Podzim je zároveň obdobím, kdybychom již měli myslet na odpočinek po dlouhé a náročné sezóně. Neznamená to však, že bychom se měli běhání úplně vzdát, spíše naopak. Opusťte ale závodní choutky a běhejte si opravdu jen pro radost v pohodovém tempu. Dlouhých a náročných závodů již bylo dost, nemyslíte? Není potřeba si ordinovat těžké tempové tréninky a už ne zbytečně dlouhé běhy. Listopad by měl být měsícem, kdy přednost má regenerace. Nechat tělo zahojit všechny ty malé bolístky, které zůstaly po jarních a letních namáhavých závodech.  

Nepřítelem v tomhle období je brzká tma, přesto se řešení najde. Vyčleňte si jeden z víkendových dnů a vyběhněte do přírody. Nemusíte běžet dlouho. Ideální délka v tomto období je dvanáct až patnáct kilometrů v pohodovém, respektive pomalém tempu. Les, zvláště ten smíšený, vám ukáže všechny své krásy a pomůže zlepšit náladu z pochmurných dnů, kdy se brzy stmívá, což bývá příčinou mnoho špatných nálad a depresí. Běžet po spadaném listí, které hraje pestrými barvami, bývá tím nejlepším relaxem. 

Sobotní dopoledne, venkovní teplota se pohybuje mezi třemi až pěti stupni, nad lesem se vznáší mlhový opar. Prostě ideální podmínky pro běh. Svěží vzduch smíchaný s mlžným oparem je předzvěstí, že se bude krásně dýchat. Tělo se poměrně rychle zahřeje a zapotí, ale pokud jste správně oblečeni, nehrozí, že byste prochladli. Vyšlapané úzké cestičky mezi stromy zasypané drobným jehličím a posety barevnými lístky z listnatých stromů, působí přímo léčivě na vaše nohy a dají rychle zapomenout na tvrdou dlažbu z letních závodů. Vaše klouby se v duchu zaradují. Přece jen vám pomohly k mnohým osobním rekordům či umístěním, takže odměna ve formě běhání po měkkém polštářku je na místě.     

Osmdesát až devadesát minut pomalého běhu vám zajistí skvělou náladu do zbytku dne, navodí příjemní pocit po celém těle i na duši. Po doběhu na vás čeká odměna třeba ve formě horké voňavé polévky, hrnku zázvorového čaje nebo šálku kávového espresa s kouskem sladkého dortíku, jablečného štrůdlu či teplé palačinky přelité vanilkovým krémem. Takové kouzlo umí vytvořit jen podzimní období a běhání pro radost. Ještě jsem vás nepřesvědčil? Běžci, kterým dává běhání smysl určitě vyběhnou a běh si náležitě užijí. Oni vyběhnou i ti, co běhají už jen ze stereotypu, ale běh si moc nevychutnají, to mi věřte. Mezi které běžce či běžkyně patříte vy? 

„Tvé běhání by mělo mít nějaký smysl! A to vždy!“ – Marián Jelínek 

Jirka, běžecký trenér TEMPO MAKERS