(NE)BAVÍ TĚ BĚHÁNÍ? (postřehy běžeckého trenéra)

Blíží se konec roku a s ním i ukončení celé běžecké sezóny 2023. V té souvislosti občas zaslechnu okolo sebe hlasy o unavenosti, nechuti již závodit nebo dokonce běhat. Nikdo to ale nechce říct naplno, protože by tím popřel myšlenku, že se běháním baví. Jenže ono je někdy lepší, když to řekne zcela otevřeně před ostatními běžci. 

Celá běžecká sezóna byla jako vždy dlouhá a náročná. Takže logicky dochází k útlumu, který se navíc s blížícím se koncem roku a vyšší pracovní zátěží (hlavně stresem), ještě násobí. A nutno podotknout, že ve většině případů si za to můžeme sami. Ptáte se proč, když běhání tak milujete, že bez něho nemůžete  být ani den? Láska k běhu musí být totiž vyvážená. Jsme stále jen hobby běžci a ne profesionálové. Ale přejdu raději k příkladům, abych byl konkrétní. 

Závody jsou kořením běhání. Ale pokud závodíte téměř každý týden (hlavně dlouhé závody typu půlmaratonu a výše), ubíráte si plno sil zcela zbytečně. To zaprvé. Jestliže si během roku neuděláte pauzu od běhu (možná vícekrát), tělu se to nebude líbit a začne stávkovat. Nechuť k běhání je ta lepší varianta. Ta horší je zranění, což už mnohé z vás potkalo. To zadruhé. Dva nejhlavnější důvody, které poté vyústí v již zmiňované problémy. 

Problém je jasný a způsob, jak tomu předejít je naprosto jednoduchý, byť ho budete mnozí odmítat. Jenže za zamyšlení stojí. Omezte počet závodů. Zvolte raději více kvalitních tréninků, dopřejte si více odpočinku, zařaďte jinou pohybovou aktivitu, jděte se vícekrát proběhnout na pohodu, aniž byste řešili tempo a délku běhu. Nechte běžecké hodinky doma. Jenže tohle už dnes asi nikdo nedělá, proto to tak dopadá. 

Svým svěřencům vkládám do plánu minimálně jednou týdně běh na pohodu. Vždy při následném reportu obdržím hodnocení ve smyslu, že dotyčný uběhl daný počet kilometrů a v jakém tempu. Proč mi nikdo nenapíše, že si běh náležitě užil. Tempo zvolil takové, při kterém se zbytečně nezadýchal, cítil se příjemně, kochal se prostředím a po doběhu měl dobrou náladu. Běžel na příjemný pocit. Jenže to by ho na sociálních sítích zdrbali, což je pro ego některých nepřijatelné. 

Nezapomeňte, že nechuť běhat dopadne jednou na každého. Je jen na vás, jak se s tím poperete. Návod jsem vám dal. V dnešní uspěchané době plné nesmyslného a zbytečného stresu, zvládnout toho co nejvíce, si ho nekomplikujte ještě běháním z nutnosti a bez radosti.  

Stále platí můj oblíbený citát – „Běhej pro život, ale nežij pro běh“.    

Jirka, běžecký trenér TEMPO MAKERS