HODINA TÝDNĚ – HODNĚ NEBO MÁLO?

(postřeh č.3 trenéra TEMPO MAKERS v roce 2023)

Vždy si uvědomím, že týden má 168 hodin. Jedna hodina je jedna sto šedesáti osmina z týdne nebo 0,6 % z celého týdne, abych přinesl měřítko z několika pohledů. Každý týden máte celých 168 hodin k využití. Takže obětovat jednu hodinu týdně na společnou pohybovou aktivitu není zase až tak velký problém vzhledem ke zbytku, který můžete využít všelijak. Opravdu využijete správně každou ze 168 hodin, že vám nezbývá ta jedna hodinka? No,… 

Vždy si na tohle vzpomenu, když se před tréninkem pročítám množstvím omluvenek z tréninku, který je „jednou týdně, jednu hodinu“. Nebo když netrpělivě přešlapuji pět minut před začátkem a z patnácti dobrovolných účastníků přišli dva, tři, někdy čtyři…

Vždy si říkám, jak velký problém je vyblokovat si hodinu z celých těch 168 hodin pro aktivitu, která vás baví, kterou děláte dobrovolně a víte, že je důležitá pro vaše zdraví, fyzickou i psychickou pohodu.

Vždy ale slyším jaké máte starosti, povinnosti, nenadálé události, že vás zradilo zdraví a jste nemocní (to respektuji), že musíte zůstat v práci, jinak se zhroutí celá ekonomika, že rodině nemá kdo nakoupit a udělat večeři, že dcera nebo syn přijede z výletu, že slavíte západ slunce, že vás bolí hlava a nohy, že prší a fouká studený vítr, a tak bych mohl pokračovat. Nebudu vyjmenovávat, co vše se za těmi omluvenkami skutečně skrývá. Trénuji děti a jejich „výmluvy“, které nazývají omluvenkami, bych mohl srovnávat s těmi, co dostávám od vás. Jsou stejné, od vás jen lépe a věrohodněji formulované.

Vždy, když skončím hodinu tréninku s danou skupinou, vidím sice unavené tváře, ale v očích radost, že udělali něco pro své zdraví, pohodu, lepší náladu ve společnosti stejně naladěných lidí. Řekněte sami, zda to není pravda? A že se cítíte mnohem lépe, než kdybyste nepřišli.

Vždy se snažím, aby společně strávená hodinka vám přinesla každému něco pozitivního. Aby obohatila vaši fyzickou kondici a vrátila do duševní rovnováhy, která je zbylých 167 hodin nabourávána dnešním šíleným světem peněz, závisti, hrubostí, arogance, blbé nálady a co já vím, co ještě.

Vždy se zamyslete, zda nestojí proto udělat víc a přijít si tu „hodinu“ pravidelně každý týden užít bez zbytečných omluvenek a výmluv. Taková hodinka na čerstvém vzduchu v pohybu společně s kamarády a kamarádkami, dá rozhodně víc než deset hodin u psychologa.

Vždy budu ochoten vám tu hodinu maximálně zpříjemnit, to mi věřte.

Jirka, trenér TEMPO MAKERS