CO DĚLÁME ŠPATNĚ, ALE NECHCEME TO SLYŠET?

(postřeh č.4 trenéra TEMPO MAKERS v roce 2023)

Občas si prolistuji časopisy, které nejsou určené primárně běhu, ale snaží se nás poučit o pohybu a zdravém životním stylu. I na internetu najdete články, které věrohodně radí, jak lépe sportovat a čeho se vyvarovat. Přestože se říká, že většinu článků nejde brát vyloženě vážně, najdou si i takové, které mi mluví z duše. Je to známka o tom, že mé názory a doporučení nejsou plané řeči a vyslovují je i jiní zkušení trenéři.

Ale popořádku… například otázka odpočinku a regenerace. Dbejte více na odpočinek bez ohledu na věk.

„Jednou z nejčastějších chyb, kterou lidé dělají, je, že předpokládají, že čím víc a častěji budou cvičit či běhat, tím snáze dosáhnou výsledku. Tím se ale ve skutečnosti dostávají do pasti, protože tělo jen přetěžují a svaly nemají šanci regenerovat a opravit všechna cvičením poškozená svalová vlákna,“ upozorňuje osobní trenér.

Běhat každý den prostě nedává smysl. Někteří to nechtějí stále brát v potaz nebo spíše slyšet. Stále jsou přesvědčeni, že čím více trénují, tím jsou lepší a výkonnější. Odporovat těmto lidem je jako házet hrách na zeď. Vždy se vám to vrátí zpět, navíc s nepříjemným dovětkem. A s tím i souvisí další problém, což je otázka sportovního vyhoření.

„Pokud jste extremista, dlouhodobě jedete na vysokou výkonnost, kladete na sebe příliš velké nároky, neustále se srovnáváte s druhými a nedokážete odpočívat, dříve či později vás burnout (syndrom vyhoření) dostihne,“ varuje fitness a osobní trenérka.

K tomu není co dodat, jen s tím souhlasit. A také proto, že jsem si podobnou zkušenost zažil na vlastní kůži. Trvalo mi dlouho než jsem se vrátil do normálu. Proto apeluji, abyste to nedělali. Někomu se možná zdá, že to moc zveličuji, ale vím své. Zkušenost k nezaplacení a doporučení či rada k nenásledování toho, co je špatně.

Když k tomu přičtu, že se mnozí věnujete permanentně jen běhání, přichází další problém, a tím je stereotyp. Odbourejte stereotyp jednoduchou radou, kterou nepronáším sám, ale i mnozí trenéři.

„Celý život běháte? Dejte šanci kolečkovým bruslím, kolu, plavání nebo jděte na procházku. Pokud jste doteď běhali sami, přizvěte k sobě parťáka,“ radí cvičitelka Tereza.

Přečtěte si občas pár článků na jiné téma než jen běhání hlavně proto, že všechno se vším souvisí, jak se ostatně praví. Neberte na lehkou váhu tyto rady a doporučení. Každá taková rada je podložena dlouhodobou zkušeností a ty by se, jak známo, neměly podceňovat, ale spíše respektovat.

Jirka, trenér TEMPO MAKERS