ÚTERNÍ DOBRÝ KAFE S JIRKOU (4.1.2022)

BĚŽECKÝ ROK 2022 ZAČÍNÁ, HURÁ NA NĚJ

Milí příznivci TEMPO MAKERS

Nový rok je opět zde. Jsme zase o rok starší a tím pádem i zkušenější. Alespoň tak by to mělo logicky být. Je tomu opravdu tak? Občas nabývám dojmu, že místo – zkušenější – by se hodilo spíše slůvko – nepoučitelní. Každý rok nám přinese mnoho poznatků a naším úkolem je vyhodnotit, které byly dobré a jaké ty špatné. Člověk by si myslel, že pokud běžec zažije něco špatného, udělá vše proto, aby se to neopakovalo. Jenže mnohdy pravý opak je pravdou, ale popořádku.

Leden je vlastně ideálním měsícem z několika důvodů. Jednak začíná nový rok a tudíž by měla začít příprava na celý běžecký rok. Leden je také měsícem, kdy bychom se měli zamyslet, zda v tomto měsíci nebyl počátek toho, co se v průběhu roku projevilo jako chyba. Je těžké hodnotit sám sebe, když jsme přesvědčeni, že vše, co děláme, je naprosto správné a dokonalé a chyby nejsou v nás, ale v jiných či jinde. Chápu, vlastní ego se těžko nabourává a přesvědčuje o opaku (zvláště u nás chlapů). Jenže pokud míříte výš a chcete být úspěšnější, je potřeba si to se svým egem vyříkat narovinu. Čeká vás hodně těžký rozhovor, ale pro další vývoj nepochybně potřebný.

Znáte to známé biblické rčení… hoď kamenem, kdo jsi bez viny? Myslím, že to trefně ukazuje, že každý někdy uděláme chybu. V běžeckém životě je jich nespočet, ať si to přiznáme nebo ne. Někdy se prostě nepovede trénink, jindy závod. Někdy vymyslíme chybnou taktiku, jindy až moc náročný trénink, který nepřinese nic pozitivního než, že se odrovnáme. A tak bych mohl pokračovat do nekonečna. Chyby se prostě stávají, což je zcela normální, nic výjimečného. V té souvislosti klidně přidám i druhé rčení… chybami se člověk učí. Právě chyby, ze kterých se poučíte, vás posunou vpřed.

Proto si začátek ledna vyčleňte pro sebe a zamyslete se, zda všechno, co jste v uplynulém roce v běhání udělali, bylo ideální a správné. To můžete jen vy sami a jestli to uděláte a vyvodíte z toho důsledky, sic nabouráte své ego (ono to snese), bude ten letošní rok lepší než minulý. Nebojte, vůbec tím neutrpí vaše pověst, ale spíše si získáte respekt druhých. Navíc jim ukážete, že správná cesta vede jedině tím, že se nebojíte odhalit to špatné, poukázat na chyby a hledat lepší cestu. Vyhráno mít rozhodně nebudete, přesto takovým počinem získáte hlavně úctu sami k sobě. To je obtížné, možná nejdůležitější, si takové věci přiznat sám sobě. Vy to ale dokážete!

Leden je ideálním měsícem nastartovat celý rok tím správným směrem. Proto neváhejte a hurá do nové běžecké sezóny. Bude těžší, o tom není pochyb. Jestli ale vše správně nastavíte, nepochybuji o tom, že běhání se pro vás stane pohodovějším a radostnějším. A že občas nějaké to zklamání přijde? To je přece život a ten není vždy ideální, ani ten běžecký. Jaký bude vstup do roku 2022, záleží čistě jen na vás! Nezapomeňte, že hlavním smyslem vašeho běhání je radost z pohybu. Tato idea by měla mít prioritu, nemyslíte? 

Pohodový vstup do roku 2022 pravou nohou. 

Jirka Mašek TEMPO MAKERS