Proč nás nelákají malé závody?

Vždy jsem se rád zúčastňoval (platí to stále) malých závodů. Definovat takový závod není jednoznačné. Odborníci se kloní k názoru, že do kategorie malý závod patří takové, kde je účast startujících do počtu 200. Časopis BĚHEJ.COM si dal tu práci a vyhledal v každém kraji minimálně pět takových závodů od roku 2014 až do roku 2018 a sledoval, jak se na nich pohybuje účast v jednotlivých ročnících. Prezentované výsledky určitě stojí za hlubší úvahu a možná i analýzu.

Největší účast na těchto závodech byla zaznamenána v roce 2016. Proto tento rok můžeme považovat za zlomový. Od té doby je sledován setrvalý pokles. Tento trend však není ve všech krajích stejný. Zvýšený zájem o malé závody je v Moravskoslezském a Ústeckém kraji a naopak viditelný pokles zvláště v Plzeňském kraji, což pro nás není moc lichotivý údaj zvláště proto, že v našem kraji je zaregistrováno možná největší množství běžeckých klubů v porovnání s ostatními kraji v ČR.

Ještě zajímavější a také relevantnější je pohled na účast v závodech v jednotlivých ročních obdobích. Tady jsou čísla hodně překvapivá a musím říci, že pro mě dosti nepochopitelná. Největší nárůst běžců na závodech (stále se bavíme o malých závodech) je v zimním období od prosince do února. V ostatních ročních obdobích účast klesá. Vždycky jsem měl za to, že hlavně běžecké závody jsou sezónní záležitost a nejvíce by se mělo závodit od dubna do října, kdy je na to nejideálnější počasí a terény (pro závody v přírodě). Inu, tak jak se vyvíjí a mění chování lidí ve společnosti, je patrná změna i v oblasti sportovní, respektive běhání.

A co chybí startujícím na těchto závodech, aby účast byla vyšší? Z ankety vyplynulo, že nejvíce pokulhává propagace závodů, dále špatné služby organizátora po závodě a také, že jste například díky malému počtu běžců moc vidět, protože se chcete ztratit anonymně v davu. Z toho všeho plyne, že jsme si zvykli na servis, který nám dávají velcí pořadatelé a chceme ho i na těchto malých závodech. A tady si kladu otázku. Běháme pro medaile, diplomy a jiné odměny nebo stále platí, že důležitější je samotný pohyb, sdílení radosti z běhání s ostatními, stejně naladěnými běžci? Vsadil bych na druhou variantu, ale asi bych moc nevyhrál.

Mnozí v anketě zmiňují, že ani atmosféra na malých závodech není taková, jako na těch velkých. To je naprosto logické, ale to neznamená, že si závod méně užijete. Pořadatelé malých závodů, kteří mimochodem vše dělají srdcem a láskou k běhu, dávají do toho všechno své úsilí a emoce a věřte, že zvláště v prostoru startu a cíle umí vytvořit skvělou atmosféru srovnatelnou s tou rodinnou. Každý běžec je pro ně výjimečný a věnují mu pozornost. Nezmiňuji to jen proto, že takové závody pořádám, ale opět ze zkušenosti z podobných závodů po celé ČR. Mohl bych vyprávět, kde jak skvělá atmosféra je a kam jezdím každým rokem moc rád. Nedostanu žádnou medaili, diplom nebo triko, ale potkám spoustu kamarádů, se kterými se vídám právě jen na takovém závodě. Poměříme své síly(není podstatné), po závodě si dáme klobásu a pivko a hlavně pokecáme a jsme rádi, že se vidíme. Smysl těchto malých závodů je neoddiskutovatelný.

Ještě bych se vrátil k účasti na závodech v zimním období. I zde se trend mění. Na jednu stranu to lze přičíst nedostatku termínů na závody v letním období a zároveň snahu stále závodit. To myslím, že až tak dobré není. Zimní počasí bývá zrádné. Zima, nevlídné počasí, mnohdy špatné povrchy (kluzké, plné překážek) a spoustu jiných faktorů, které opravdu nejdou na ruku účastníkům závodu. Tělo je náchylnější na zranění, nachlazení či jiné nepříjemné náležitosti. I pořadatelé většinou trpí. Běžci se mohou zahřát pohybem, kdežto oni tu možnost nemají. Vždy platilo, že zimní období patří ke kvalitní a poctivé přípravě, díky které bude poté možné závodit celou sezónu do dubna do října, jak jsem již jednou uvedl.

Důvodů proč ubývá účastníků na malých závodech by se dalo najít ještě spoustu. Všechny stojí za zamyšlení. Nechci, aby všichni najednou běhali jen ty malé závody. Spíše bych apeloval, aby jste vždy našli rozumný kompromis a hlásili se i na malé závody. Opravdový běžec nerozlišuje podle toho, jak velký je závod, jak krásnou medaili dostane, ale jak si samotný závod užije a že to jde to i v závodě s padesáti účastníky, jsem přesvědčen. Doba malých závodů ještě neskončila, ale má velkou budoucnost a jestli je nyní trend sestupný, tak za rok či dva to může být přesně naopak, tedy vzestupný. Než se rozhodnete přihlásit na závody, zamyslete se a najděte si takové, které vám sednou, což mohou být i mnohé malé závody.

Jirka Mašek TEMPO MAKERS