(nepravidelné názorové postřehy trenéra TEMPO MAKERS č. 2 v roce 2023)
Vždy budu učit běžce k lásce k pohybu a běhání pro radost. Ostatně i z mých příspěvků je to všem patrné. Proč tedy některé tréninky mají vyšší náročnost a jejich zvládnutí vyžaduje mít velmi slušnou kondici? Není to protimluv, jak by to někteří puntičkáři nazvali? Hned vám vysvětlím, proč tomu tak je.
Existuje skupina běžců, které nestačí jen běhat pro radost, ale chce tu svoji tréninkovou píli zúročit ve formě dobrého času nebo umístění. To odjakživa platí ve sportu i v běhání mezi hobby běžci. Proto některé mé tréninky jsou náročnější než ostatní, ale svojí kvalitou a složením hodně efektivní. Každému, kdo chce posouvat své limity umožním odpovídající trénink. Rozhodnutí dotyčných je naprosto dobrovolné. Nikdy nikoho do toho nenutím, ale naopak vycházím vstříc jejich potřebám, požadavkům a přáním. To je vlastně hlavním smyslem práce trenéra. Umět pracovat s rozdílnými svěřenci patří mezi vlastnosti dobrého trenéra. Myslím to obecně, aby si někdo nemyslel, že to vztahuji jen na sebe. Snažím se vyhovět oběma skupinám. Zdali mám úspěch, mohou posoudit jen ti, co okusili mé tréninkové metody. Nikdy nehodnotím sám sebe, jen se snažím ze sebe dostat to nejlepší a poté předat potřebným.
Druhým důvodem, proč absolvovat náročně tréninky, je následné využití zlepšené fyzické kondice pro běhání na pohodu. Tohle je další z mých cílů pro všechny, co trénuji. Stále tvrdím, že pokud chceš běhat na pohodu, musíš mít hodně natrénováno. Každý závod by sis měl užít a ne přežít, jak ale mnozí často konají. Nikdy bych nešel do závodu, aniž bych byl přesvědčen, že mám dostatečně natrénováno. Dnes se děje pravý opak. Stále se podivuji nad tím, kolik lidí se nepřipraveně a nesmyslně pouští do maratonů, ultra závodů a nemají představu, co je čeká. Lajky na FB a IG jsou však velkou motivací včetně pochval od rádoby kamarádů, přestože jsou falešné. Velmi si vážím těch, co si plní náročné cíle bez velkého povyku ve svém okolí a vychutnávají si radost sami se sebou či jen nejbližšími. Těm rád s radostí podám pomocnou ruku.
Každý trénink, i ten sebenáročnější, pokud ho zvládneš, je velkým přínosem pro tvoji fyzickou a psychickou pohodu. Fyzická pohoda je jasná. Psychická se podceňuje. Ale pokud si dokážeš i v tréninku sáhnout na dno, v případě nečekané krize v závodě, se díky dřívější zkušenosti, s tím budeš umět lépe vyrovnat. Právě psychika hraje velkou roli a pokud budu tvrdit, že poměr je 50/50, nejsem daleko od pravdy. Náročný trénink tě posílí v obou hlavních směrech – fyzičce i psychice.
Mám velkou radost, že mnozí, které nyní trénuji, zvládnou i velmi náročné tréninky. Je sice vidět, že občas tahají za sebou nohy, těžce dýchají a žaludek mají až v krku, ale nevzdají to. Výsledky se již u některých dostavily a jistě ještě dostaví v době, kdy to bude aktuální.
Co tím vším chtěl autor říct? I když volám o pohodovém běhání, radosti z pohybu, je třeba umět pomoct i těm, co mají vyšší cíl a ambice. Obě skupiny mohou vedle sebe bez problémů fungovat, prolínat se, sdílet své pocity a navzájem se podporovat a povzbuzovat. Závist a falešný soucit mezi hobby běžci prostě nemá místo. Přesně tohle tím chtěl autor vyjádřit. Věřím, že díky tomu budu mít i v budoucnu podporu obou skupin.
Jirka TEMPO MAKERS a TEMPO MAKERS RUN TEAM