JAKÝ BUDE BĚŽECKÝ ROK 2023?

(nepravidelné názorové postřehy trenéra TEMPO MAKERS č. 1 v roce 2023)

Na začátku bych chtěl všem popřát úspěšný vstup do následujícího roku, plno zdraví a hodně naběhaných kilometrů, ale jen těch opravdu kvalitních, které vaše tělo potřebuje a bez problémů přijme. Rok jsme všichni končili tím, že chceme více běhat pro radost a potěšení. Nezapomeňte na to již v prvních dnech nového roku. To vlastně může být také jedno z novoročních předsevzetí, co říkáte?

Celý rok bude dlouhý, plný závodů všeho druhu a tím pádem i náročný. Vytipujte si závody, které jsou pro vás stěžejní a chcete je absolvovat a zaměřte na ni svoji přípravu. Doporučuji si vybrat čtyři až šest závodů. Nezapomeňte, že kvalitní trénink vám dá víc než desítky absolvovaných závodů, které vám vezmou energii. Rozhodně tím nechci odradit od závodů, jen se snažím říct, že abyste mohli kvalitně odběhnout závod, potřebujete neméně kvalitně trénovat. Tato praxe mnohým běžcům chybí, a když hledají příčinu neúspěchu, tento fakt přehlížejí a neberou ho za podstatný, přestože je jedním z nejdůležitějších.

Důležitým prvkem v nabitém běžeckém programu bude odpočinek. Na ten mnozí zapomínáme a pak se divíme, že nás naše tělo začne trápit. Vložit do běžeckého roku tři až čtyři úseky plánovaného odpočinku může být jen ku prospěchu vašich úspěchů v běhání. Tělo se vám za tento přístup odmění kvalitními výkony právě na vybraných závodech. Tuto lety prověřenou skutečnost a pravdu nemusíte zkoušet, ale rovnou ji do plánu zařadit.

Přestože jsme běžci ještě neznamená, že se nemůžeme věnovat jiným pohybovým aktivitám. Spíše naopak. Vyhraďte si čas na kolo, jízdu na bruslích, plavání a klidně si zahrajte i nějaký kolektivní sport jen pro zábavu a odreagování. Jiný druh sportu může tvé běhání zase posunout dále. Čím jsme starší, tím je tato aktivita více vítána. Zatížení, vlastně přetížení kloubů, které běh způsobí, je dobré občas vyměnit za pohyb, jenž je k těmto důležitým částem našeho těla přívětivější. Navíc je to způsob, jak se vyhnout stereotypu, který každé sportovní odvětví občas přináší.

„Chůze je nejlepší lék“, citát od Hippokrata zase přesně říká, že chůze formou turistiky je žádanou aktivitou, která pomáhá léčit. Mnozí lékaři ji doporučují jako lék, který sice nejde předepsat, zato přináší výborné výsledky. Vyrazte někdy do přírody jen tak s batohem na zádech. Není potřeba jen běžet, ale krásná procházka v přírodě nejde ničím nahradit. A nemusíte jezdit na hory či létat do ciziny. V okolí Plzně i vašeho bydliště najdete plno nádherných míst, kde nasytí i vaše oči. V době covidu jsem toho hodně prošel a byl jsem opravdu překvapen krásou okolí Plzně. A není potřeba ani auta. Na místo bez problémů dojedete městskou dopravou a poté i zpět. Á propos, problém aut chceme řešit i na TEMPO MAKERS závodech. Podrobnosti zveřejníme před začátkem naší běžecké závodní sezóny.

Běžci vykročte, respektive vyběhněte do roku 2023 pravou nohou. Zamyslete se nad vším, co jsem výše uvedl. Běžec by se měl snažit o dlouhověkost svého běhání. To je hlavní cíl nás běžců a běžkyň, kteří chtějí běhat pro potěšení a lásku k pohybu. Těším se na Vás na TEMPO MAKERS závodech, charitativních akcích, společných trénincích a hromadných výbězích. Věřím, že i přes všechny ty problémy, co se na nás valí, budete se těchto akcí účastnit v hojném počtu. Brzy na viděnou!

Jirka TEMPO MAKERS a TEMPO MAKERS RUN TEAM