HODNOCENÍ TEMPO MAKERS RUN ZÁVODŮ ZA ROK 2022

Seriál běžeckých závodů TEMPO MAKERS RUN v úterý 20.září ukončil sedmým závodem svoji letošní sezónu. Je dobré se na chvilku zastavit, ohlédnout se nazpět a říct, co se povedlo, co naopak musíme zlepšit, aby ten příští rok byl zase lepší než ten současný.

Čím začít? Samozřejmě, že musíme vyhodnotit zvláště naši letní změnu, kdy jsme tři závody přesunuli do lesního prostředí V Pytli. Zde je třeba konstatovat, že jsme vlastně dva závody hledali optimální trať a hlavně vzdálenost. Vše se nakonec povedlo až na posledním srpnovém závodě v srpnu. Model jednoho závodu a délky 7 km se nám zdá jako kompromis nejlepším řešením. Proto i v příštím roce zavítáme na tři letní závody do Pytle na sedmi kilometrovou trať. Mimochodem, právě trať se nám zdá, že je předností tohoto závodu, soudě podle ohlasů po závodě.

Závody u Baumaxu již mají svoji tradici i účast a úžasné výkony na rovinaté a rychlé trati. Vše vyvrcholilo právě zářijovým závodem, kdy první dva běžci na trati pěti kilometrů, pokořili hranici 17 minut. I ostatní výkony lze hodnotit jako něco, čím se mnohé závody chlubit nemohou. To samé platí i na desítku, kde byly viděny výkony hluboko pod čtyřicet minut a mnohdy i okolo třiceti pěti minut.

Nerad bych pominul i ty ostatní běžce a běžkyně. Stalo se totiž pravidelností, že po každém závodě si mnozí zlepšili své osobní rekordy nebo zaběhli nejlepší časy právě na této trati, kde se každý měsíc snaží pravidelně testovat svoji výkonnost.

Pozitivní v letošním roce byla účast mnoho nových tváří. To nás těší nejvíce. Chceme, by tyto závody měly charakter rodinného typu. Pravidelné setkávání, kde nejde jen o sportovní výkony, ale popovídat, předat si poznatky z jiných závodů nebo si čistě jen poklábosit s kamarády a přáteli z běžecké komunity. A jako bonus si třeba společně zaběhnout závod bez stresu, že neuspějí. V letních měsících nebyla až taková účast, přesto převládá spokojenost.

A co děti? Každý závod více jak dvacet pět dětí na startu. Báječné výkony okořeněny maximálním úsilím a snahou být lepší než ten druhý. Byly to krásné souboje plné emocí a někdy i na konci tekly slzy. Dětská radost a nadšení z běhu jsou silně nakažlivé vlastnosti a mnohé výkony dospělých byly poté inspirovány právě zážitky z dětských závodů. Letos se prvně uskutečnil i Dětský pohár TEMPO MAKERS, kde se v pěti kategoriích utkali všichni, kdo dorazily na závod a podle umístnění si rozdělily body. Bylo to velmi zajímavé a hodnotíme tento počin jako něco, s čímž jsme velmi spokojeni, co přineslo vyšší účast i hodnotné výkony. Jestli něco obdobného připravíme i příští rok již víme, ale jakou formou to bude zatím, nemáme uzavřeno. Ale děti – soutěžit budete!

Na všech závodech jsme se snažili naplnit naši myšlenku, že běháme pro radost a ne pro medaile a ceny. Proto naše ceny jsou skromné, možná bych řekl až symbolické a ty zásadní dáme do tomboly, aby měli stejnou šanci je získat všichni, nejenom ti nejrychlejší. Na příkladu dětí (Dětský pohár)chceme něco podobného udělat i pro dospělé běžce, abychom je více motivovali k účasti na všech závodech. Zcela určitě nějakou tu motivaci nebo výzvu připravíme. Připravujeme také rozšířit i kategorie. Zejména chceme ocenit běžce nad padesát let, kteří si zaslouží náš velký obdiv a jsme rádi, že jich na závody několik chodí.

Samozřejmě se našly i nějaká negativa, která nás vždy mrzí, ale snažíme se, aby k nim nedocházelo. Reagujeme také okamžitě na podněty účastníků, přesto jsou věci, které bohužel nedokážeme ovlivnit. I my se totiž musíme řídit některými pravidly, které v rámci povolení závodů jsou nám vlastně nařízeny. Například nás mrzí, že není možnost bližšího parkování na závodě V Pytli. Na druhou stranu si říkáme, že není problém dojít dvě stě metrů po svých. Trápí nás také mnohdy netolerantní chování cyklistů u Baumaxu. Ani zde bohužel nemůžeme nic dělat, poněvadž stezku nelze uzavřít. A pokud se nám něco nevydařilo ohledně registrace či závěrečných výsledků, moc se omlouváme všem, kterých se to týkalo. Děláme vše ručně a občas se nějaká ta chybička vloudí, i když opravdu nevědomky a neúmyslně, což bychom chtěli zdůraznit! Děkujeme.

Celkově lze hodnotit celý běžecký seriál za úspěšný. Přátelskou atmosféru a prostředí bereme jako velkou devízu a chceme ji zachovat. Radovat se jak z nejlepších výkonů jednotlivců, tak i zatleskat těm, co nejsou vyloženě rychlí, přesto závod dokončí s obrovským úsilím. Děkujeme všem pravidelným účastníkům i těm, kteří přišli v letošním roce poprvé. Věřím, že se oběma skupinám naše závody líbí a stanou se účastníky i v tom roce následujícím. Začínáme prvním závodem u Baumaxu v úterý 4.dubna 2023 a poté budou následovat zase poslední úterky v měsíci až do září. V létě opět zamíříme do Pytle na tři závody o délce 7 km. I když se nám nedaří v pořádání trailových závodů, zkusíme to znovu a uvidíme.

Celý TEMPO MAKERS RUN TEAM vám děkuje za báječnou účast na všech závodech a těší se na vás v příštím roce 202