ÚTERNÍ DOBRÝ KAFE S JIRKOU (20.9.2022)

PODZIMNÍ ZÁVODNÍ ŠÍLENSTVÍ JE V PLNÉM PROUDU

Milí příznivci TEMPO MAKERS 🙂

Podzim je pro běžce časem, kdy si mnozí chtějí ještě vylepšit své osobní rekordy či zaběhnout nějaké dobré umístění, aby mohli sezónu zdárně uzavřít a prohlásit za úspěšnou. Většinou jsou podzimní závody jakýmsi reparátem toho, co se nepovedlo na jaře. I tento krásný podzimní čas skýtá různá nebezpečí, aniž bychom to tušili. Počasí je relativně příjemné, nehrozí tropické teploty a chuť ještě něco dokázat je silná. Jenže pozor.

Někteří běžci a běžkyně nevyjímaje, to ale pojímají zcela jinak. Absolvovat co nejvíce závodů, jak to jen bude možné. Což o to, dobrá myšlenka, ale většinou nedomyšlená. Velkou část své energie jste věnovali jarním závodům a vyčerpali všechny síly. V létě jste pak z důvodu vysokých teplot toho až tolik nenatrénovali a navíc trávili dovolenou a na ní odpočívali. To je samozřejmě dobře. Právě z těchto uvedených důvodů je potřeba si dobře rozvrhnout nebo naplánovat jednotlivé závody. Pohled do termínovky ukazuje, že podzim je plný krásných závodů, ať už silničních, terénních i krosových. Každý si vybere dle libosti.

Jestli bych mohl ze své zkušenosti poradit, doporučoval bych se řídit těmito jednoduchými radami. Vyber si tři až čtyři hlavní závody a na ty se důkladně připrav. Nehledej jen dlouhé závody, ale kombinuj pětku, desítku, půlmaraton a případně i maraton. Pamatuj, že po dlouhém běhu potřebuješ delší čas na regeneraci a vrhat se hned do dalšího dlouhého závodu, navíc terénního, se může vymstít. Nezávoď každý víkend, dej si mezi závody minimálně dvoutýdenní pauzu. V té době dobře regeneruj a kvalitně potrénuj. Měj vždy zásadu, že čím kvalitnější trénink, tím lépe zvládnutý závod. To už jsem několikrát zdůrazňoval, ale mnozí si myslí pravý opak.

Podzimní počasí je sice běhu přívětivější než letní, ale díky většímu chladu jsou svaly náchylnější na prochladnutí a následnému zranění. Proto je dobré před jakýmkoli během se řádně rozcvičit nebo mít nohy dobře zakryté, jak se říká v teple. Podzimní větrné a deštivé počasí prověří vaši odolnost a imunitu. Je dobré již nyní začít konzumovat více vitamínů. Tělo totiž vydá velké množství energie a tím pádem oslabí organismus, který se stává zranitelnějším. Časté závodění se tak stává rizikovějším. Doporučená dvoutýdenní pauza mezi závody má proto své opodstatnění i z tohoto důvodu. Takto bych mohl pokračovat, protože těch doporučení a maličkostí je spoustu. Chce to vždy trochu přemýšlet a zbytečně nepřeceňovat své možnosti. Co se nepovede nyní, bude možné zlepšit v té následující sezóně.

Tady bych citoval jedno přísloví… stokrát nic umořilo osla… jak příznačné pro naše téma. Řeknete si, vždyť je to jen malý závod, to mě neporazí. Jenže, když si dáte takových závodů po sobě několik, zátěž může být poté neúnosná. Také jsem si tím prošel a naplnil citované přísloví. Proto nyní tyto zkušenosti předávám vám – běžcům a běžkyním, abyste nedopadli stejně jako já. Pamatujte na to, i když pevně věřím, že máte vše správně a rovnoměrně naplánované. Zvláště pak po půlmaratonu a maratonu je dobré si přiměřenou dobu odpočinout (rozhodně ne týden či dva, to je málo) a nechat tělo načerpat nových sil. Celý organismus vám poděkuje.

Podzim ale patří mezi jedno z nejkrásnějších období celého roku. Krásně zbarvené listy na stromech padajících na zem a po nich se prohání naše nohy, aby zdolaly další kilometry na cestě za zdravím. Pohodové proběhnutí v lese, kdy mezi větvemi stromů vás oslepují bodavé paprsky slunce, které je již nezvykle nízko. Krajina se ze zelené barvy pomalu mění na nádherný pestrobarevný koberec objevující se jen na podzim. Využijte toho a běhejte v místech, kde si užijí vaše nohy a oči nasytí nádhernou krásnou podzimní scenérie.

Ať vám to všem skvěle běhá!

Jirka Mašek TEMPO MAKERS