ÚTERNÍ DOBRÝ KAFE S JIRKOU (13.9.2022)

SPORTOVNÍ HODINKY, SPORTTESTERY, BĚŽECKÉ APLIKACE, MNOŽSTVÍ NABĚHANÝCH KILOMETRŮ…

Milí příznivci TEMPO MAKERS 🙂

Už dlouho se zamýšlím nad skutečností, co nám, vyloženě hobby běžcům a běžkyním, přináší využívání všech těch sporttesterů. Téma, které ve mně neustále rezonuje. A proč o tom zase píši? Donutil mě k tomu úsměvný příběh jednoho mého svěřence. Vůbec ho za to neodsuzuji, přesto jsem nevěřícně zíral, co je vůbec možné.

Díky rozbitým hodinkám (displeji), samozřejmě běžeckým, vynechal tréninky. To se mi ještě opravdu nestalo. Prý by nemohl absolvovat dobře trénink a držet se předepsaného tempa. Tomu logicky rozumím. Panebože, to už ale neumíme absolvovat jeden či dva tréninky nebo běhy bez hodinek? Vždyť i podle pocitů si snadno zjistíme, zda běžíme pomalu nebo rychle. Stali jsme se otroky všech těchto vymožeností dnešní moderní doby nebo máme ještě možnost svobodné volby? Samozřejmě, že máme možnost volby, ale děláme to? No, tady s odpovědí hodně váhám. Běhat s hodinkami je prostě IN, bez OUT, řečeno mluvou dnešní generace. Dnes je důležitější mít sportovní hodinky než pořádné boty, což nepovažuji za dobré. Co na to, že moc běhat neumím, ale mám „GARMINY“.

Zkuste jednou či dvakrát v týdnu vyběhnout, aniž byste si zapnuli hodinky. Nabíhám kilometry, odpovíte… chápu. Ale klidně beru i to, že po doběhu si trasu změříte třeba v mapách a doplníte již k naběhaným kilometrům. Myslím, že jako běžci jste poctiví hráči a hrajete fair, tudíž nebude problém vám věřit.

Aby nedošlo k omylu. Nejsem vůbec proti těmto aplikacím, ale je dobré se držet přísloví „všeho s mírou“. Nedovedu si představit, jak by se tito dnešní běžci chovali v době, kdy jediná možnost změřit si čas byla pomocí stopek. Tu dobu si pamatuji a byla to báječná doba! 

A další věc k zamyšlení, která s tím tak trochu i souvisí. Po skončení jednoho tréninku jsem mimo jiné zaslechl, že jsme naběhali „jen tři kilometry“, což je prý málo! „Potřebuji kilometry“, mi bylo řečeno. Jenže trénink byl zaměřen na posilování a krátké úseky v terénu. Intenzita vysoká, efekt velký… „jenže jen tři kilometry“. Nabízí se otázka… je potřeba na tréninku odběhnout deset a více kilometrů, aby byl trénink kvalitní? NENÍ! Kvalita tréninku není nikdy vyjádřena množstvím naběhaných kilometrů, ale jeho obsahem, což je obrovský rozdíl.

Přiznám se, že s podobnými názory se setkávám snad každý den. V dnešní době, kdy si můžete přečíst o běhání tisíce stránek, mně tato skutečnost zaráží. Stále upřednostňujeme kvantitu nad kvalitou. Přesto si myslím, že jsem některé již přesvědčil o opaku, jenže je to málo. Těch polykačů kilometrů je více, aniž bych se jich nějak dotkl. 

Popřemýšlet nad těmito záležitostmi není slabost, ale cesta k vašemu lepšímu, pohodovému běhání.

Jirka Mašek TEMPO MAKERS