TRÉNINKOVÝ PLÁN (postřehy běžeckého trenéra – 2.část)

V dnešním druhém pokračování  bych se chtěl detailněji zaměřit na běžecké závody v rámci TP. Jak je naplánovat, aby plně doplnily TP a vedly k úspěšnému cíli. Tady je opět několik možností, podle jakých kritérií plánovat závody, aby korespondovaly s cílem, který si stanovíte. 

  • Obecné zlepšení výkonnosti 
  • Zlepšení času na konkrétním závodě (například po roce) 
  • Zdolat trať závodu, který jste dosud nikdy neběželi 
  • Připravit se na závod, kde byste chtěli prostě zaběhnout super čas či podat výborný výkon 

Jak se vůbec běhají závody? Jedna ze základních otázek a důvod, proč je důležité konzultovat s trenérem program závodů. Víte vlastně, co je běžet závod naplno? 

Závod je něčím, na co se chystáte třeba skrze vedení TP. Věnujete tomu veškerou přípravu a měl by být vrcholem vašeho snažení. Je tomu tak ale určitě? Za mých mladých let se závod běžel prostě naplno na krev, jak se říká a na trati jsme nechali opravdu všechno. Navíc trenéři na vše důkladně dohlíželi. Po závodě jsme stěží došli do šatny a teprve pod sprchou se trochu zmátořili. Několik dnů pak trvalo než jsme se opět vrátili k plnohodnotnému tréninku. 

Dnes je vše naopak. Chcete běhat co nejvíce závodů, ale ani jeden nedáte na 100 %. Prostě je jen tak odběháte, abyste si udělali čárku, že jste odběhli další závod. Čím více závodů poběžíte, tím lépe, protože je prostě jen absolvujete. Jak stále říkám, závody jsou kořením běhání, proto byste měli vědět, že příliš koření je někdy na škodu. Jenže to byste mezi ostatními běžci, kteří běhají jeden závod za druhým, neobstáli. Svět sociálních sítí je neúprostý. Nemám pravdu? 

Toliko, abych vysvětlil, jak by se závod měl běžet. Abych si nevymýšlel, uvedu příklad na sobě. Před několika lety jsem se připravoval na jeden zahraniční závod (maraton) a chtěl jsem ho běžet opravdu rychle. Příprava trvala necelé čtyři měsíce, čítala šest tréninků týdně. Během této doby jsem měl jen dva závody (desítku a půlmaraton), oba kontrolní a oba jsem běžel naplno. Právě zde se ukázalo, kde jsou hlavně slabiny, na kterých jsem poté postavil závěrečnou část přípravy. Ty dva závody naprosto stačily, abych byl dobře připravený na konkrétní závod. Kvalitní přípravu nedokáže nahradit žádný závod. 

Ale pozor. Nechci nikomu zakazovat běhat závody. Naopak je doporučuji, ale musí dobře korespondovat s cílem TP, pro který se rozhodnete. Rozhodně si můžete zaběhnout závod jen na pohodu, ale moc smyslu mi to nedává, ale nejsem proti, jen je třeba se rozumně domluvit. Postavit trenéra před hotovou věc není moc dobré ani taktické.   

Zásady pro plánování závodů v rámci TP: 

  • Měly by korespondovat s cílem TP 
  • Měly by plnit funkci kontrolních závodů 
  • Měly by poukázat na klady i nedostatky v dosavadní přípravě 
  • Měly by občas odlehčit v náročné přípravě 
  • Všechny závody by se měly běžet po vzájemné konzultaci s trenérem 

Vždy se dá domluvit na rozumném kompromisu. Méně je někdy více, jak praví jedno známé přísloví a s tím bych se v otázce počtu závodů, v průběhu vedení TP a nejen v jeho období, ztotožnil.  

Pokračování příště…