ÚTERNÍ DOBRÝ KAFE S JIRKOU (6.9.2022)

PRÁZDNINOVÉ PROZŘENÍ

Milí příznivci TEMPO MAKERS 🙂

Bylo léto, krásné léto, tak jak léto má být… znáte zcela jistě text známé písničky od Lilky Ročákové. Vyjadřuje jak krásné období máme téměř za sebou. Léto bylo letos opravdu hezké, slunečné, teplé a ukázalo mám, jak to bude vypadat v příštích letech. Na druhou stranu, sluníčko a horko k létu odjakživa patří a i běhání v tomto počasí má své kouzlo a opodstatnění.

Jelikož jsem celé léto trénoval, zaujal mě v té souvislosti poznatek, o který bych se s vámi rád podělil. Oslovilo mě pár rodičů, předesílám, že nespokojených, což je důležité, abych trénoval jejich ratolesti a připravil je na podzimní sezónu. Ta nespokojenost byla s dosavadními tréninky v rámci atletiky, respektive kopané. Musím se přiznat, že z mé strany byla zvědavost velká. Nikdy nekritizuji trenéry, spíše metody vedení tréninku. Po první tréninku jsem byl nemile překvapen, možné lépe řečeno zděšen.

Základní prvky pohybových dovedností byly na velmi nízké úrovni, zvláště běžecká ABC, kterou považuji za základ všeho. Ano, děti byly rychlé, ale stylově katastrofa. Také koordinace pohybů ve spojení rukou a nohou nic moc. Vzájemná cvičení ve dvojicích, kde je potřeba součinnosti, nechci ani komentovat. Pro mě, jako kluka z vesnice, opravdu něco nevídaného. Již jsem několikrát psal, že krédo našich trenérů bylo jasné – musíš ovládat celé své tělo, to dělá sportovce sportovcem – a podle toho jsme byli trénováni a vychováni. Správné nastavení základních pohybových schopností mělo větší důležitost než samotný výkon. Prostě vychovat sportovce atleta!

Zkoušel jsem různá základní cvičení a na otázku, zda tohle někdy s trenéry dělaly, jsem dostal pokaždé zápornou odpověď. Inu, jiná doba, říkám si, ale je to dobré? Za mě není. Možná vám bude připadat staromódní, že stále zdůrazňuji desítky let staré metody, ale vždy je dokážu obhájit. Ano, i trenérská metodika se vyvíjí, přesto základy zůstávají stejné a platné v jakékoliv době. Škoda jen, že dnes se na tuto základní poučku zapomíná. Vše se podřizuje výkonu a výsledku. Základním cílem by ale mělo být, připravit všechny cvičence pohybově správně bez rozdílu výkonnosti a tlaku na výsledek.

Pokaždé je mi z takového zjištění hodně smutno. Přitom opravdu není potřeba nějakých speciálních tréninků. Stačí když se věnuje deset minut z tréninku právě těmto základním pohybovým cvičením. Získáte tím mnohem více kvalitnějších atletů, respektive sportovců. Ale aby se neuměli dva jedenáctiletí kluci, při úskocích trefit ve výskoku oběma rukama, to je vážně smutné. Nebo aby neznali základní protažení celého těla, vážně nevím k čemu to přirovnat. Podobných „nedokonalostí“ jsem našel více a vlastně přestal se divit a začal vše napravovat.

Jak je známo… tělo si špatné návyky zapamatuje snadno, ale těžko se jich poté zbavuje. Navíc, špatná práce těla při pohybu zvyšuje možnost zranění už i v mladém věku. Nadarmo neplatí, co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš. Mladí a perspektivní trenéři, zamyslete se občas nad tím, co vám starší zkušení trenéři říkají a neodmítejte jejich vyzkoušené a fungující metody a raději popřemýšlejte, zda na tom není kus pravdy. Určitě tím neutrpí vaše tréninky. Nové progresivní metody jdou totiž výborně skloubit s těmi osvědčenými a desítky let fungujícími. Jen to chce trochu přemýšlet a nechtít být za každou cenu jen úspěšný. Chápu, že i trenér se hodnotí podle výsledků. Jenže vítězství za každou cenu nemá takovou váhu, jako množství vychovaných dobrých sportovců, i když ne vrcholových. A ty výhry přijdou také… zase ta zkušenost. Takovým trenérům se sluší poděkovat a hluboce poklonit, nemyslíte?

Mým cílem není tento současný a skutečný stav kritizovat. Spíše jen upozornit, zda nestojí za to, se nad tím hlouběji zamyslet a chovat se jinak.

Věřím, že těm, co jsem v létě věnoval svůj čas, budou ve svém dalším sportovním životě úspěšní. Krásný zbytek léta a začátek podzimu.

Jirka Mašek TEMPO MAKERS