V posledním pokračování bych se zaměřil na správné vedení tréninkového plánu (TP) v případě, pokud nastanou problémy, které se většinou při dlouhodobém vedení TP vyskytují. Nebo také jak jim předejít, aby vůbec nenastaly.
- Běžecké zranění
- Únava z dlouhodobé přípravy
- Naplánovaná dovolená
- Nečekaná událost v rodině nebo práci
Právě v takových případech hraje velmi důležitou roli trenér. Díky dobře poskládanému TP dochází k prevenci před vznikem zranění. Jakékoliv porušení TP však může přinést právě opak, což někteří nedomyslí a poté se diví, že jsou zraněni. Zásadní je v tomto případě komunikace mezi trenérem a běžcem. Mám na mysli zasílání pravidelných reportů z odběhaných tréninků či kontaktování při nějaké důležité změně nebo problému. Nejvíce trenéra zajímají pocity běžce. Pokud trenér vycítí, že se například trápíte, operativně zvolí lehčí variantu tréninku nebo dokonce prodlouží volno, respektive dobu regenerace. U každého běžce je toto individuální, proto nelze použít univerzální vzorec.
Při dlouhodobé přípravě může dojít k únavě právě z délky přípravy. Trenér tomu většinou předchází například vložením jiných pohybových aktivit, čímž dojde ke zpestření v tréninku a odbourá se i stereotyp, který občas taková příprava může přinést. Je dobré do přípravy vnášet nové zajímavé prvky. Ty udržují běžce v napětí a lépe snáší tréninkovou zátěž.
Samostatnou otázkou bývá dovolená. Mnozí se snaží trénovat i na dovolené a vyžadují od trenéra pokračování v sestavování plánu i na dny zaslouženého odpočinku. Většinou by trenér měl na toto období naplánovat odpočinek či regeneraci. Když už svěřenec trénink chce, je třeba mu umožnit jen volné běhání, aby si nohy neodvykly pravidelnému pohybu.
Jsou ale tací, kteří dovolenou pojmou jako běžecké soustředění. Většinou nejedou s rodinou, ale sami či s partou kamarádů a chtějí pokračovat ve vedení TP. V takovém případě není problém naplánovat i náročnější tréninky. Svěřenec by ale měl svému trenérovi předem říci, jaký je plán dovolené. Může se totiž stát, že plánujete například dlouhé horské túry nebo vyjížďky na kole. V takovém případě by se poté stal TP kontraproduktivním a spíše by přivodil zranění než aby měl efekt. I tuto možnost je potřeba dobře vykomunikovat s trenérem a nastavit si jasná pravidla.
I na nečekané události se dá dobře zareagovat, ale podmínkou je vše rychle probrat s trenérem. Přesunutí tréninku nebo den odpočinku navíc není problémem. Nejhorší je, když si sami začnete přesouvat tréninky, které navíc po vašem složení nedávají vůbec smysl. Tohle je velký nešvar běžců, přitom stačí napsat nebo zavolat trenérovi a vše může být rychle a správně vyřešeno.
Ještě jednou shrnu, proč oslovit trenéra s vedením tréninkového plánu:
- Získáte kvalitně zpracovaný TP
- TP vám bude připraven na míru
- Dodržením TP je první předpoklad úspěchu
- Cílená běžecká příprava pod kontrolou
- Žádný stereotyp v tréninku, ale rozmanitost v běžecké přípravě
- Získáte nový náhled na vaše běhání
Povídání o tréninkovém plánu bych zakončil hezkým běžeckým citátem, který odpovídá na otázku, proč běháme.
„Neběháš proto, abys byl šťastný. Šťastný jsi proto, že běháš.“
Kdyby jste měl někdo zájem o vedení tréninkového plánu, neváhejte mě kontaktovat na e-mail info@tempomakers.cz a určitě se domluvíme na spolupráci, ať váš cíl je jakýkoliv.
Jirka Mašek, běžecký trenér TEMPO MAKERS