Jak předejít zranění nebo přetrénování, jak dobře regenerovat a odpočívat? Existují dva druhy regenerace.
- Aktivní regenerace
Základem je pomalý přechod z této fáze do fáze pasivní. Nejlépe tím, že na konci tréninku zařadíme 5-10 minut hodně volného běhu, který odpovídá zhruba úrovni 60 až maximálně 65 % TF max. Může to být i lehké protažení ve formě statického strečinku, respektive protahovacími cviky na konci tréninku. Tento způsob je dobré zvolit i po každém odběhnutém závodě. Urychlíte tím celkovou regeneraci.
- Pasivní regenerace
Sem patří všechny procedury jako je regenerační koupel, vodní či klasická masáž nebo sauna. Prostě vše pro zvýšení látkové výměny, což vede k rychlejšímu odbourání odpadních produktů z těla po zvýšené námaze.
Každý běžec, ať už je pokročilý, středně pokročilý či začátečník by regeneraci neměl ignorovat, ale najít ten správný poměr mezi aktivní a pasivní regenerací. K tomu samozřejmě patří i správná výživa a dodržování zdravého životního stylu. Jen tak docílíte nejen běžecké, ale i sportovní dlouhověkosti.
Pokud tohle podceňujete, může to mít později neblahé následky, které se budou pracně a dlouhodobě odstraňovat. Nikdo z běžců se do tohoto stavu nechce dostat, proto je dobré se regeneraci věnovat.
Ještě bych měl takovou malou poznámku pro běžce i běžkyně dříve narozené. Stárnutí rozhodně nemusí znamenat, že budete běhat pomaleji. Důležité je běhat chytřeji a efektivněji. Nejdůležitější ve vyšším věku je doba zotavení, která se úměrně prodlužuje a k tomu správná a pravidelná regenerace. To ovšem znamená, že tomu musíte přizpůsobit i trénink.
Klíčem k úspěchu v pozdějším věku je naslouchání signálům svého těla. Proto mě například při vedení tréninkového plánu nejvíce zajímají pocity, zda se běželo dobře nebo něco bolelo. Podle toho připravuji plán a vždy ho přizpůsobím aktuálnímu pocitu a výkonnosti. Jiný tréninkový plán bude mít běžec ve věku okolo třiceti let a jiný okolo padesátky. Někdy totiž vidím, že je vše přesně naopak. Soudnost přiznat si věk není dnes v módě a podle toho pak vše i dopadne. Zkuste se ti, kterých se tohle týká položit jasnou a přímou otázku – děláte dobře, když si nakládáte dávky, které jste neběhali ani ve třiceti letech? Jaká bude vaše odpověď?
Jirka, běžecký trenér TEMPO MAKERS