Období prázdnin bývalo vždy pro novináře okurkovou sezónou, protože nebylo prakticky o čem psát. Možná by se zdálo, že i v běhu platí to samé rčení, ale není tomu tak. V minulém příspěvku jsem například uvedl – kvalitu tréninku nelze nahradit kvantitou. A u toho bych se chtěl dnes zastavit a jen vysvětlit obecné pravdy, které možná mnozí neuznáváte, ale mohly by způsobit nepříjemnosti.
Ve své tréninkové skupině mám spoustu běžců věkem překračující čtyřicítku a mnozí i padesátku. Sleduji jejich aktivitu a občas si říkám, že již dlouho chodí na mé tréninky a stále nepochopili jak správně trénovat. Nejenže trénují nekvalitně, ale zaměřují právě se na kvantitu. Každý se připravuje na určitou délku závodu, kde by se chtěli posunout ve výkonnosti, respektive běžet rychleji. Místo aby si nechali poradit, jak správně nastavit trénink, mají v hlavě jediné – jakýkoliv kilometr navíc je dobrý, takže běhají každý den, aniž by měli určeno, co je účelem konkrétního běhu, respektive tréninku. Ego občas bývá silnější, což je v tomto směru opravdu na škodu.
Kdo se chce cíleně připravit na vybraný závod, měl by si stanovit, k čemu každý trénink slouží. Může být ke zvýšení rychlosti, schopnosti držet stanovené tempo (tempové rychlosti), získání síly nebo vytrvalosti a na mnoho dalších aspektů běhání. Důležité je si tohle před každým tréninkem stanovit. Řeknu to tak, jak to vidím již delší dobu a co se mi osvědčilo v mém tréninku i při plánování ostatním. Odběhnout dvacet kilometrů je sice hezké, ale mnohdy naprosto zbytečné. Lepší je dát si deset dvanáct kilometrů a střídat tempo běhu, aby trénink byl více rozmanitý a tudíž efektní. Tohle je přímo ukázkový příklad jak kvalita předčí kvantitu.
Samozřejmě ti, co běhají opravdu pro radost bez toho, aniž by jim šlo o nějaké markantní posunutí své výkonnosti, mohou běhat odlišně. Ale měli by určitě dodržet tu základní myšlenku, protože i pro ně platí výše uvedené úsloví a kvalitě a kvantitě. Běhat každý den se zdá být hezké a hodné obdivu, ale časem se omrzí a může způsobit nějaké zranění nebo nechuť k běhání. Na trénink je potřeba se těšit a ne se nutit. Každý trénink, který se vymyká stereotypu je vítaný. Zkuste se nad tím zamyslet než vyběhnete.
Určitě by stálo za to, tuto problematiku hlouběji prozkoumat, proto se k tomu ještě později vrátím.
Jirka, běžecký trenér TEMPO MAKERS